Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojewódzki
28.06.2012 16:35

Hiena Roku dla Wojewódzkiego i Figurskiego?

Do nagrody mianowali ich dziennikarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował w czwartek do tytułu Hieny Roku 2012 Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego - prezenterów, którzy w niedawno szydzili w radiu z Ukrainek.

Zarząd Główny SDP _ wyraża najgłębsze oburzenie kolejnym wyczynem Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego na antenie Radia Eska Rock. Prezenterzy nie po raz pierwszy popisali się bulwersującym językiem i chamskimi sformułowaniami w odniesieniu do osób innej narodowości. Teraz dotknęło to osób narodowości ukraińskiej, powodując konflikt dyplomatyczny, rok temu - Hindusa z pochodzenia _.

W ocenie Stowarzyszenia _ tego rodzaju postępowanie nie może być tolerowane przez polską opinię publiczną, a tym bardziej przez środowiska dziennikarskie _.

Jak wyjaśnił prezes SDP Krzysztof Skowroński, to pierwsza w tym roku nominacja do Hieny Roku; kolejne mają być przyznawane co miesiąc. Spośród nich pod koniec roku wybrana zostanie ta, która otrzyma ten tytuł. W ostatnich dwóch latach SDP nie przyznało Hieny Roku.

W programie 12 czerwca, nawiązując do wygranego poprzedniego wieczora przez Ukrainę meczu ze Szwecją, rozegranego podczas Euro 2012, Wojewódzki mówił m.in., że _ zachował się jak prawdziwy Polak _ i _ wyrzucił swoją Ukrainkę _. Figurski dodał: _ Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę _ oraz: _ Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił _.

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści. Podobnie oceniło je polskie MSZ i minister sprawiedliwości. Zaprotestowało też ukraińskie MSZ i zażądało przeprosin. Zarząd Eski Rock zdecydował o zdjęciu programu z anteny.

Sprawa zajmuje się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. We wtorek jednomyślnie stwierdziła ona, że wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego naruszyły zapisy ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT czeka na wyjaśnienia nadawcy; potem może ukarać go karą pieniężną lub nawet cofnąć koncesję.

Tagi: wojewódzki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz