Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oscary 2014
23.09.2013 17:54

Holland powalczy o Oscara dzięki Czechom

Czesi zgłosili do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej film Agnieszki Holland Gorejący krzew. Reżyserka zrealizowała go w całości w Czechach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szelag/Reporter)

Czesi zgłosili do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej film Agnieszki Holland _ Gorejący krzew _. Reżyserka zrealizowała go w całości w Czechach.

Agnieszka Holland jest absolwentką słynnej praskiej FAMU, czyli Akademii Sztuki Filmowej. _ Gorejący krzew _ zrealizowała na podstawie scenariusza młodego twórcy Ste›pana Hulika.

Film składa się z trzech 80-minutowych odcinków poświęconych życiu studenta Jana Palacha, który dokonał samospalenia na Placu Wacława w Pradze. Zaprotestował w ten dramatyczny sposób wobec inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku na ówczesną Czechosłowację. Agnieszka Holland w tym czasie studiowała sztukę filmową w Pradze i jest bezpośrednim świadkiem nie tylko okupacji sowieckiej, ale też atmosfery przygnębienia po śmierci Palacha.

ZOBACZ TRAILER TEGO FILMU:

Film, zrealizowany jako dzieło telewizyjne, aby spełnić warunki oscarowego konkursu, został specjalnie przygotowany w wersji kinowej i zaprezentowany czeskiej publiczności we wrześniu tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Holland robi nowy film, prezydent komentuje Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką wziął we wtorek udział w uroczystej premierze "Gorejącego krzewu" w reż. Agnieszki Holland, poświęconego czeskiemu studentowi Janowi Palachowi. To bardzo ważny film dla Czechów, Słowaków oraz dla Polaków - mówił prezydent.
Torbicka krytycznie o Oscarach Sławna dziennikarka powątpiewa w to, czy członkowie Akademii oglądają wszystkie filmy.
Polak ma szansę na Oscara. Dziś wielka gala Janusz Kamiński otrzymywał Oscary wtedy, kiedy wyróżniano Stevena Spielberga. Tak było w przypadku _ Listy Schindlera _ w 1994 roku oraz _ Szeregowca Ryana _ 5 lat później. Jak będzie tym razem?
Tagi: oscary 2014, agnieszka holland, wiadmomości, kraj, gospodarka, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz