Notowania

katowice
01.05.2012 18:51

Katowice złożyły wniosek o nadanie im tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży

30 kwietnia Europejskie Forum Młodych (European Youth Forum) otrzymało oficjalny wniosek miasta o nadanie mu tego miana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisapics/iStockphoto)

Katowice zakończyły pierwszy etap starań o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015. 30 kwietnia Europejskie Forum Młodych (European Youth Forum) otrzymało oficjalny wniosek miasta o nadanie mu tego miana.

Dokument, zgodnie z wymaganiami organizacji, został przesłany w wersji elektronicznej. Jak podał we wtorek Łukasz Kałębasiak, rzecznik Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, na 136 stronach wniosku zostały przedstawione wszystkie wymagane dane.

Znalazła się w nim m.in. struktura wiekowa mieszkańców Katowic (40 proc. to ludzie poniżej 35. roku życia), informacja, że kandydaturę Katowic wspiera 20 organizacji młodzieżowych oraz dane dotyczące miejsc noclegowych.

Autorzy zaakcentowali akademicki charakter miasta, w którym na 23 uczelniach studiuje prawie 73 tys. młodych ludzi. Zwrócili też uwagę na działalność Młodzieżowej Rady Miasta, liczne organizacje zrzeszające młodych i bogatą ofertę festiwalową.

Jurorzy powołani przez Europejskie Forum Młodych dowiedzą się, jakie wydarzenia zaplanowano w Katowicach na 2015 r. Obok programu kulturalnego, w którym zawarte są wszystkie sztandarowe wydarzenia organizowane przez Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów (Street Art Festival) czy współfinansowane przez miasto (Off Festival, Tauron Nowa Muzyka), wniosek zakłada także ogromny udział projektów społecznych zgłoszonych przez samych młodych mieszkańców.

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015 Katowice ogłosiły w marcu pod hasłem _ Miasto Marzeń _. Ma to być kolejna okazja do mobilizacji młodzieży po ubiegłorocznym wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Choć Katowice nie wygrały konkursu o tytuł ESK, lokalne władze uznały, że nie można zmarnować wyzwolonej przy tej okazji energii.

Miasto ma wykorzystać w promocji znane na Śląsku imprezy m.in. Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada, imprezy muzyczne, a także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars - Independent. Wsparcie starań zadeklarowali m.in. dyrektor artystyczny OFF Festivalu Artur Rojek, pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike Wojciech Kuczok i członkowie kabaretu Mumio.

Wyborem miast do tego tytułu zajmuje się Europejskie Forum Młodzieży z siedzibą w Brukseli. Jest to międzynarodowa organizacja założona przez narodowe rady młodzieży i organizacje pozarządowe. Podstawowym zadaniem Forum jest reprezentowanie interesów ludzi młodych w Europie. W szczególności jego działania dotyczą zatrudnienia, spraw społecznych, praw człowieka i edukacji.

Konkurentami Katowic w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży będą m.in. rosyjski Perm, litewskie Wilno i włoskie Lecce. Krótka lista kandydatów zostanie ogłoszona w lipcu. W listopadzie wyłoniony zostanie zwycięzca.

Więcej informacji z regionu przeczytasz w Money.pl
Fatalne wyniki Polski. Jesteśmy daleko w tyle W ciągu ostatnich 10 lat w Wielkiej Brytanii 51 proc wszystkich inwestycji zrobiono w ramach PPP, w Polsce 1,7 proc.
Poturbowali niewinną parę. Teraz za to zapłacą Po omyłkowej interwencji policji 20 marca w Katowicach wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch policjantów, odpowiedzialnych za zaplanowanie tej akcji - poinformował o tym w środę PAP rzecznik śląskiej policji podinsp. Andrzej Gąska.
Rusza przebudowa centrum stolicy regionu Wkrótce ruszą prace budowlane na katowickim Rynku, w ten sposób rozpocznie się pierwszy etap przebudowy centrum miasta.
Tagi: katowice, wiadmomości, kraj, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz