Notowania

lifestyle
23.12.2015 09:01

Mieszkanie na kredyt - wszystkie niezbędne informacje

Mieszkania są drogie - jeśli przeglądasz oferty w poszukiwaniu czegoś dla siebie, wiesz o tym najlepiej. Istnieją jednak sposoby, aby je kupić i nie zrujnować swojego budżetu - wystarczy otrzymać kredyt na jego zakup.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Artykuły na ten temat zawierają zazwyczaj oferty kredytowe poszczególnych banków, podczas gdy dla kupującego najważniejsza jest sama procedura - jak, krok po kroku, przejść całą procedurę i sfinalizować zakup własnego mieszkania?

*Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa *

Jeśli chcesz kupić mieszkanie na kredyt, przede wszystkim musisz posiadać zdolność kredytową. Niektóre banki nie weryfikują jej w przypadku mniejszych sum, jednak wartość mieszkania obliguje już do sprawdzenia owej zdolności. Szansę na taki kredyt masz, jeśli pracujesz i jest to stała pensja, umożliwiająca spłatę rat kredytu. Świetnie jeśli o kredyt na mieszkanie ubiega się para, gdyż oznacza to 2 pensje.

Zdolność kredytowa wskazuje też na to, jak duży kredyt w danych warunkach Ci przysługuje. Warto przejrzeć oferty wielu banków, ponieważ różnią się często oceną owej zdolności oraz różnie rozplanowują spłatę kredytu w ratach - a jest to bardzo ważne. Trzeba też pamiętać o odsetkach - zwracaj uwagę na ich wysokość, bo w przypadku rozłożenia tak dużego, mieszkaniowego kredytu na wiele lat, odsetki to spora część dodatkowych wydatków. Niektóre banki (a w zasadzie większość) wymagają również wkładu własnego - musisz się w tym wszystkim zorientować, nim podejmiesz decyzję.

*Kredyt mieszkaniowy a kredyty hipoteczne *

Jeśli posiadasz zdolność kredytową (może to sprawdzić konsultant danego banku, albo jego pracownik podczas przeprowadzania wstępnej rozmowy), powinieneś się zastanowić, czy pragniesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, czy kredyt mieszkaniowy. Kredyty hipoteczne mogą być przeznaczane na dowolny cel związany z istniejącą nieruchomością, obciążając jej hipotekę. W taki kredyt można wliczyć też na przykład koszt remontu mieszkania lub jego wykończenia. Dzięki niemu można również kupić działkę budowlaną lub rolną, na której kiedyś stanie dom.

Pożyczki hipoteczne oferują Ci o wiele większe pole manewru, podczas gdy kredyty mieszkaniowe również są kredytami hipotecznymi, ale o konkretnym przeznaczeniu - na zakup mieszkania.

*Jak kupić mieszkanie na kredyt? *

Aby uzyskać kredyt, musisz się najpierw o niego ubiegać. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i skompletowanie dokumentów (dowód osobisty lub karta stałego pobytu dla obywateli zagranicznych, drugi dokument tożsamości, dokumenty związane z dochodem oraz dokumenty dotyczące celu kredytowania i zabezpieczania kredytu).

Po złożeniu wniosku, czekaj na decyzję banku. Jeśli będzie pozytywna, możesz podpisać umowę kredytową. Zawiera ona dodatkowe warunki, które musisz spełnić, by otrzymać kredyt mieszkaniowy. Stąd już tylko o krok do jego wypłaty - w transzach lub w całości. Wypłata w transzach jest możliwa wówczas, gdy przewidywane są kolejne etapy budowy domu, finansowane z kredytu. Następują one zgodnie z ustalonym wcześniej w umowie harmonogramem.

Artykuł sponsorowany

Tagi: lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz