Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najdroższa moneta w Polsce z wizerunkiem Zygmunta III Wazy

0
Podziel się:

Na jednej z aukcji cena oryginału osiągnęła 1,5 miliona dolarów.

Najdroższa moneta w Polsce z wizerunkiem Zygmunta III Wazy
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

W Mennicy Polskiej zostało wybitych 19 replik najdroższej monety w historii naszego kraju. Chodzi o złotą studukatówkę Zygmunta III Wazy. Jeden z nielicznych zachowanych oryginałów sprzedano w styczniu 2008 roku na nowojorskiej aukcji Stack's za prawie 1,5 miliona dolarów.

Replikę możemy kupić za kwotę od 99 tysięcy do 110 tysięcy złotych. 19 replik ze złota o wadze 357 gramów - to egzemplarze unikatowe. Rzecznik Mennicy Mariusz Przybylski tłumaczy jednak, że moneta, monecie nie jest równa. - _ 110 tysięcy złotych za pierwszy numer, ponieważ jest tak, że w środowisku numizmatycznym to co jest pierwsze jest bardziej pożądane. _

Najdroższa polska moneta. Zobacz jak ją wybijano

  • PAP/Andrzej Hrechorowicz
  • PAP/Andrzej Hrechorowicz
  • PAP/Andrzej Hrechorowicz
  • PAP/Andrzej Hrechorowicz [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/dukatowka-zygmunta-iii-wazy-najdrozsza-polska-moneta-g413342.html) Choć cała procedura wybicia monety trwa zaledwie kilka minut, trzeba jej poświecić sporo uwagi. - _ Staramy się osiągnąć przy pomocy narzędzi wszystkie okruszki, jakiekolwiek pyłki, po to żeby standard tej monety odpowiadał numizmatowi - twierdzi Tomasz Bukowski. _

Ze sprzedażą tego typu monet kłopotu z pewnością nie będzie. - Ostatnie dwa, trzy lata, to jest też czas w których fundusze inwestycyjne, które szukają alternatywnych inwestycji one kupują tego typu produkty - podkreśla Mariusz Przybylski.

Jeszcze przed wybiciem, połowa replik została sprzedana.

Czytaj więcej o monetach w Money.pl
180 mln euro dla uczczenia upadającej strefy Państwa wyemitują 1 stycznia około 90 mln monet upamiętniających dziesiątą rocznicę powstania Eurolandu.
Kartagińczycy zatopili, Włosi wyłowili Ponad 3 tys. monet z brązu z III wieku p.n.e. wyłowili z morza koło Sycylii włoscy archeolodzy.
Optimus Prime na monecie? Tylko 5 tys. egzemplarzy Na rynku pojawiły się nowe gadżety dla fanów Transformersów. Tym razem są to monety kolekcjonerskie z wizerunkami bohaterów filmu.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)