Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama ułaskawił indyka z okazji Święta Dziękczynienia

0
Podziel się

Zaszczytu dostąpił dorodny indyk o imieniu Popcorn z Minnesoty, dzięki czemu nie trafi na stół w formie pieczeni.

Obama ułaskawił indyka z okazji Święta Dziękczynienia
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bDSIjYIB

W ceremonii, która w deszczowe popołudnie zgromadziła przed Białym Domem wielu gości, Obamie towarzyszyły córki Malia i Sasha. Prezydent żartował, że z jego urzędem wiąże się wiele niezwykle ważnych obowiązków, _ ale ten nie jest jednym z nich _.

O tytuł Narodowego Indyka Dziękczynienia walczyło w tym roku 80 przedstawicieli tego gatunku, a do finału federacja hodowców indyków wybrała dwa dorodne, 20-tygodniowe ptaki o imionach Caramel i Popcorn. W narodowym głosowaniu za pośrednictwem Facebooka i Twittera Amerykanie wybrali Popcorna.

_ Rywalizacja była trudna. Popcorn zwyciężył, dowodząc, że nawet indyk o śmiesznym imieniu może wejść do polityki. A co do Caramela, to pewnie zbiera już fundusze na następną kampanię _ - żartował Obama, zanim wypowiedział magiczne słowo _ pardon _ (ułaskawiam). Następnie życzył wszystkim Amerykanom szczęśliwego Święta Dziękczynienia.

bDSIjYID

Po ceremonii Obama wraz z Pierwszą Damą Michelle i córkami mają wesprzeć pracowników organizacji charytatywnych w rozdawaniu indyków biednym mieszkańcom Waszyngtonu.

Tymczasem Popcorn i Caramel (ten drugi także zostanie oszczędzony) jeszcze w środę pojadą do dawnej posiadłości pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona w pobliżu Mount Vernon, gdzie turyści będą je mogli podziwiać do 6 stycznia. Stamtąd zostaną przewiezione na historyczną farmę indyków w mieście Leesburg w Wirginii, gdzie powinny szczęśliwie dożyć starości.

Ale jak zauważają złośliwcy, z dotychczas ułaskawionych przez Obamę indyków tylko jeden dożył Święta Dziękczynienia rok później. Na skutek obfitego dokarmiania prezydenckie indyki osiągają znacznie większe rozmiary niż normalne. Przekarmione chorują i padają czasem niedługo po wielkim dniu ułaskawienia.

Coroczną prezydencką tradycję ułaskawiania indyków oficjalnie rozpoczął prezydent George Bush w 1989 r. Ale jej źródeł historycy doszukują się już w 1863 r., kiedy prezydent Abraham Lincoln na prośbę swego syna Tada oszczędził bożonarodzeniowego indyka. Tad nazwał swego nowego przyjaciela imieniem Jack i nauczył go chodzić za sobą po ogrodach Białego Domu.

bDSIjYIJ

Święto Dziękczynienia jest obok Bożego Narodzenia najważniejszym świętem w USA o charakterze świecko-religijnym. Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas z najbliższymi na uroczystych obiadach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, słodkimi kartoflami i żurawiną. Szacuje się, że na amerykańskie stoły trafi w czwartek około 45 mln indyków.

Ponieważ święto jest oficjalnie dniem wolnym od pracy i zawsze jest obchodzone w ostatni czwartek listopada, Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin. Jak co roku środa była w związku z tym dniem największego natężenia ruchu pasażerskiego - na lotniskach, na drogach i na kolei.

Geneza Święta Dziękczynienia (ang. Thanksgiving) sięga początków XVII w., kiedy do Ameryki przybyli pierwsi osadnicy z Europy, tzw. Pielgrzymi, którzy założyli kolonię Plymouth w dzisiejszym stanie Massachusetts. W 1621 r. na jesieni urządzili oni trzydniową uroczystość z okazji udanych żniw, połączoną ze spożywaniem - w towarzystwie miejscowych Indian - indyków, co stanowiło podziękowanie Bogu za jego dary. Podobne ceremonie i biesiady odbyły się w tym okresie w innych pionierskich osadach na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama przyzna się w liście do błędów Prezydent USA zgodził się napisać do narodu afgańskiego i potwierdzić błędy popełnione w czasie 12-letniej _ wojny z terroryzmem _.
Obama zmienia decyzję w sprawie Iranu Szczególnie dotkliwe dla irańskiej gospodarki są sankcje wymierzone w sektor naftowy.
Tak Obama naprawia służbę zdrowia Obama powiedział na konferencji prasowej, że usłyszał skargi Amerykanów, których polisy anulowano. Naprawimy to - zapewnił.
Obama lada chwila będzie negocjował budżet USA. Dojdzie do przełomu? Prezydent chce dać do zrozumienia, iż nie da się go zmusić do ustępstw wobec konserwatywnego skrzydła Republikanów.
bDSIjYJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)