Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oscary 2015. "Warsaw Uprising" poza rywalizacją

0
Podziel się:

W tym roku do rywalizacji w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny zgłoszono 134 obrazy.

Oscary 2015. "Warsaw Uprising" poza rywalizacją
(Materiały Dystrybutora)

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała krótką listę 15 filmów, które powalczą o nominacje do Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Nie ma wśród nich Warsaw Uprising, przygotowanej specjalnie na rynek amerykański wersji filmu Powstanie Warszawskie.

Jak informuje na swej stronie internetowej Amerykańska Akademia Filmowa, w tym roku do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny zgłoszono 134 obrazy. Był wśród nich film pt. _ Warsaw Uprising _, czyli obraz zmontowany z pochodzących z powstańczych kronik zdjęć z 1944 roku. Jest on określany mianem pierwszego w świecie dramatu wojennego non-ficton.

Polskiego obrazu zabrakło jednak na wyłonionej z tych 134 filmów krótkiej liście liczącej 15 tytułów, spośród których członkowie Akademii wybiorą w połowie stycznia filmy nominowane do Oscara. Do następnego etapu konkursu przeszły m.in. _ CitizenFour _, czyli dokument o Edwardzie Snowdenie, który ujawnił masową elektroniczną inwigilację prowadzoną przez wywiad USA, a także _ Life Itself _ o zmarłym w ubiegłym roku znanym amerykańskim krytyku filmowym Rogerze Ebercie.

_ Powstanie Warszawskie _ to dokument w całości zmontowany z pokolorowanych i udźwiękowionych materiałów archiwalnych - kronik, nakręconych w walczącej stolicy przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów skonstruowano fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Film jest produkcją Muzeum Powstania Warszawskiego. Do kin w Polsce trafił 9 maja.

Na potrzeby zagranicznego widza powstała specjalna, przemontowana wersja pod tytułem _ Warsaw Uprising _. Do oryginalnego scenariusza dołączono postać amerykańskiego lotnika i dziennikarza, któremu dwójka głównych bohaterów tłumaczy to, co dzieje się w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ma dowód na to, że ZSRR pomagał w... Sygnalizując tę publikację, rządowa Rossijskaja Gazieta podkreśla dziś, że stłumienie Powstania Warszawskiego było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej.
Obejrzeli widowisko historyczne i uczcili pamięć powstańców Kilkunastu scenkom towarzyszyła muzyka oraz efekty pirotechniczne
Gdy wybuchło powstanie, ona rodziła dziecko Staś był jednym z nielicznych niemowląt, którym udało się przeżyć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)