Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przystanek Woodstock rozpoczęty. Gośćmi prezydenci

0
Podziel się:

W Kostrzynie nad Odrą ruszył XVIII Przystanek Woodstock.

Przystanek Woodstock rozpoczęty. Gośćmi prezydenci
(PAp/ Lech Muszyński)

W Kostrzynie nad Odrą ruszył XVIII Przystanek Woodstock. W oficjalnym otwarciu imprezy uczestniczyli prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck.

_ - Wiem, że dzisiejsza radość młodych Polaków, młodych Niemców ma swój początek w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a to oznacza, że my jako naród też potrafimy łączyć pracę dla innych z radością i zabawą _ - podkreślił polski prezydent podczas otwarcia festiwalu. Komorowski dziękował młodzieży oraz starszym uczestnikom przystanku. _ - Jestem z was dumny _ - zaznaczył.

Także prezydent Niemiec chwalił Polaków za organizację tej imprezy. _ == Muszę pochwalić was, te setki tysięcy ludzi, tego młodego człowieka po mojej lewej stronie - Jurka Owsiaka. Mówi róbta co chceta, my to my, jesteśmy ze sobą nie tylko w zabawie, ale też w dawaniu innym, pomaganiu innym _ - powiedział do zgromadzonych Gauck.

Podczas otwarcia na polu woodstockowym pojawiła się polska flaga, która została rozwinięta na trybunach stadionu we Wrocławiu podczas meczu Polaków z Czechami na Euro 2012. Biało-czerwona smuga pojawiła się także na niebie dzięki pokazom lotniczym.

Podczas wcześniejszego briefingu Komorowski dziękował prezydentowi Niemiec za przyjęcie zaproszenia i obecność w Kostrzynie nad Odrą, _ mimo niesamowitego upału _. _ - Po to byśmy mogli razem zademonstrować nasze zainteresowanie i życzliwość dla procesu pojednania polsko-niemieckiego na gruncie przyjaźni, także przyjaźni czysto muzycznej, festiwalowej młodych Niemców i Polaków _ - mówił prezydent Polski.

_ - Aczkolwiek festiwal Przystanek Woodstock jest sam w sobie zjawiskiem niezwykłym, pewnie niecodziennie się zdarza, że dwóch prezydentów pojawia się w takim miejscu _ - powiedział Komorowski. Jak mówił, bardzo by chciał, żeby obecność prezydentów była odczytana przez wszystkich uczestników _ jako przejaw nadziei i optymizmu, jeżeli chodzi o przyjaźń i przyszłość relacji polsko-niemieckich _.

Komorowski podziękował też młodym ludziom, którzy spotkali się z prezydentami w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. - _ Z tej rozmowy wyniosłem głębokie przekonanie, że młodzi ludzie przyjeżdżają tutaj w przekonaniu, że można łączyć super zabawę, świetną, radosną imprezę, z myśleniem o sprawach wspólnych, o sprawach, którymi warto się zajmować _ - zaznaczył.

Podziękował też gościom z innym krajów, którzy przyjechali na Przystanek Woodstock. _ - Chciałem zachęcić wszystkich na przyszłość, żeby przyjeżdżali do Kostrzyna w rejon Odry, rzeki granicznej, która dzisiaj łączy (...) poprzez muzyczny most przyjaźni dwa nasze narody _ - zaznaczył.

_ - Z Woodstockiem kojarzyłem raczej Stany Zjednoczone i moją młodość, ale na moim pierwszym spotkaniu z prezydentem Komorowskim była mowa o tym festiwalu i było jasne, że musze tutaj przyjechać _ - podkreślił z kolei Gauck. Jak zauważył, festiwal jest związany z akcją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której _ tysiące osób działa nie na korzyść własną, ale dla innych _.

_ - To jest festiwal radości, europejskiej młodzieży, która spotyka się i słucha muzyki, która może nie jest moim pierwszym wyborem, ale jest to element, który tych młodych ludzi łączy _ - zaznaczył prezydent Niemiec. Jak dodał, Przystanek Woodstock odwołuje się do wartości takich, jak odpowiedzialność za innych, wolność, działanie na rzecz innych.

Gauck zaznaczył, że _ połączenie tradycji życia razem i pomagania innym uważa za fantastyczne _. Gratulował sukcesu wszystkim wolontariuszom WOŚP. - _ To zrobiło na mnie jeszcze większe wrażenie niż Euro 2012 _ - podkreślił. _ - Cieszę się, że jest możliwe spotkanie młodych ludzi po obu stronach; (...) kiedy byliśmy młodzi, nigdy o tym nie moglibyśmy marzyć. Życzyłbym sobie, żeby jeszcze więcej osób z Zachodu przybywało na ten festiwal _ - mówił niemiecki prezydent. _ Czuję się jakbym był w Londynie, ale jest lepiej niż w Londynie _- powiedział Gauck.

Rozpoczęcie 18. Przystanku Woodstock odgwizdał Roman Polański, zawiadowca stacji kolejowej z Żar.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzyki rockowej. Od dziewięciu lat impreza odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku zaprezentuje się ok. 60 wykonawców z Polski i zagranicy. Z danych przekazanych PAP przez Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego wynika, że w czwartek rano na festiwalowym polu było 150 tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Przebierańcy na Przystanku Woodstock W Kostrzynie nad Odrą rozpoczyna się XVIII Przystanek Woodstock. Ten festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy potrwa do 4 sierpnia.
Nietypowi goście na Przystanku Woodstock Obaj prezydenci odpowiadali na pytania uczestników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)