Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oświadczenia majątkowe
30.05.2012 06:14

Ranking najbiedniejszych posłów. Czy Palikot jest bankrutem?

Money.pl sprawdził, że wśród ubogich prym wiodą sejmowi debiutanci. Żadnych oszczędności nie mają jednak nawet byli ministrowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Najbiedniejszy poseł nie ma nic oprócz długów. Takich jak on jest niewielu, ale gdyby parlamentarzystom przyszło spłacić wszystkie swoje długi z majątku jaki posiadają, to w najgorszej sytuacji byłby Janusz Palikot. Jego niespłacone zobowiązania w takiej sytuacji opiewałyby na bagatela 4,2 mln zł.

Wśród posłów, którzy zgromadzili najmniejszy majątek, jest najwięcej przedstawicieli Ruchu Palikota. W dziesiątce najbiedniejszych są oprócz tego dwaj posłowie Solidarnej Polski, dwaj PiS i jeden z PO. W sumie, najbogatszy wśród najbiedniejszych zadeklarował majątek wart zaledwie 29 tys. zł. Żaden z nich nie ma też żadnych akcji giełdowych spółek, papierów wartościowych ani nie inwestuje w fundusze.

Pierwsza trójka parlamentarzystów (_ nota bene _ sejmowych debiutantów) dysponujących najskromniejszym majątkiem nie wykazała w swoich oświadczeniach żadnych nieruchomości ani samochodów.

Najbiedniejszym w obecnej kadencji Sejmu jest debiutujący w roli posła Paweł Sajak z Ruchu Palikota. Nie ma żadnych oszczędności i według oświadczenia majątkowego nie jest też właścicielem żadnej nieruchomości ani samochodu. Poseł z okręgu płockiego jest też sporo winien bankom z tytułu kredytów - w sumie 581,5 tys. zł.

Dziesięciu najbiedniejszych posłów
Źródło: Money.pl na podstawie oświadczeń majątkowych posłów
Nazwisko i imię Partia Gotówka Nieruchomości i ruchomości Razem
Sajak Paweł RP 0 0 0
Kępiński Adam RP 3500 0 3 500
Rybakowicz Adam RP 8000 0 8 000
Gosiewska Małgorzata PiS 0 10 800 10 800
Górczyński Artur RP 11 000 0 11 000
Jaki Patryk SP 5000 15 000 20 000
Krasulski Leonard PiS 6000 15 000 21 000
Ziobro Jan SP 5 500 18 000 23 500
Kołodziej Ewa PO 28000 0 28 000
Poznański Marek RP 13 000 16 000 29 000

Drugi, klubowy kolega - Adam Kępiński z okręgu opolskiego - przyznaje się tylko do 3,5 tys. zł oszczędności i 53 tys. zł pożyczek (m.in. pożyczka zakładowa ze spółki z o.o., w której ma udziały). Trzeci na liście, Adam Rybakowicz z okręgu białostockiego, to także członek RP, który na początku kadencji nie miał nic, ale od listopada zdołał odłożyć 8 tys. zł.

Czwarta na liście jest Małgorzata Gosiewska z PiS, była żona Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Posłanka z okręgu warszawskiego ma tylko dziesięcioletnie renault lagunę. Pożyczyła ponadto prawie 55 tys. zł w SKOK-ach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m140270.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ranking;money;pl;najbogatsi;poslowie;2012,216,0,1094104.html) *Ranking Money.pl - najbogatsi posłowie! PO coraz majętniejsza * Pierwszą dziesiątkę najbogatszych posłów zdominowała Platforma. Najbardziej majętny spośród najbiedniejszych posłów jest Marek Poznański z Ruchu Palikota, który od listopada zdołał powiększyć swoje oszczędności o 10 tys. zł (ma już odłożone 13 tys. zł). Do jego majątku wchodzą ponadto udziały w gruntach ornych wartych 16 tys. zł. Odkąd zasiada w ławach sejmowych spłacił też ponad 15 tys. zł kredytu studenckiego, który ciążył na nim jeszcze na początku kadencji.

Patrząc przez pryzmat zasobności w oszczędności finansowe, to aż 51 posłów zadeklarowało w oświadczeniach, że nie ma żadnych oszczędności ani w złotych, ani w walutach obcych. Nie brakuje wśród nich znanych osób, także byłych ministrów.

Gotówki nie mają m.in. Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS, były minister kultury, Katarzyna Hall z PO, do niedawna minister edukacji, Jarosław Sellin z PiS, rzecznik rządu Jerzego Buzka i były wiceminister kultury w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, Jerzy Polaczek (również PiS) - były minister transportu, czy Elżbieta Radziszewska z Platformy - była pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.

Wszyscy oni są jednak właścicielami różnych nieruchomości i pojazdów. Wśród ex-ministrów najskromniej przedstawia się stan posiadania Jerzego Polaczka, którego dom, mieszkanie, działka i dwa samochody warte są jedynie około 614 tys. zł. Ponad dwukrotnie więcej warte są nieruchomości Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który ma: dom, gospodarstwo z domem drewnianym i dwa auta wycenione łącznie na ponad 1,4 mln zł.

Posłowie bezdomni?

Osobną kategorię stanowią posłowie, którzy nie są właścicielami żadnych nieruchomości - domów, mieszkań, ani gospodarstw rolnych, czy choćby działek. Grono to jest wcale niemałe liczy kilkadziesiąt nazwisk, wśród których można znaleźć także sporo prominentnych nazwisk.

Przykładowo Cezary Grabarczyk z Platformy, obecnie wicemarszałek Sejmu, a w poprzedniej kadencji minister infrastruktury, deklaruje posiadanie jedynie samochodu i współwłasność żaglówki - wartych w sumie ponad 30 tys. zł. Jedna z ważniejszych postaci w rządzącej PO nie ma żadnego domu, ani mieszkania.

Właścicielem domu nie jest też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider największej partii opozycyjnej pod koniec ubiegłego roku pozbył się udziałów, jakie miał w nieruchomości.

Własnego _ M _ nie mają również Jan Dziedziczak, dawniej rzecznik rządu Jarosława Kaczyńskiego oraz Agnieszka Pomaska z PO.

Długi bez pokrycia Łączne długi wszystkich posłów wykazane w oświadczeniach majątkowych opiewają na 96,8 mln zł. Gdyby zostały zbilansowane z ich majątkiem wartym w sumie 539,5 mln zł, to wówczas stan posiadania zasiadających przy Wiejskiej polityków wyniósłby 442,5 mln zł. Natomiast gdyby długi każdego posła odjąć od wartości jego majątku, czyli zasobów finansowych oraz nieruchomości i ruchomości - to wówczas 26 parlamentarzystów byłoby na minusie. Kwota ich zobowiązań nie znajdujących pokrycia w zgromadzonych dobrach wyniosłaby 9,2 mln zł.

Największy ujemny bilans miałby Janusz Palikot. Jego różnorakie kredyty i zobowiązania opiewają na 9,98 mln zł (kredyty na zakup nieruchomości, inwestycje kapitałowe oraz na uregulowanie zobowiązań w spółkach, w których ma udziały). Po odjęciu od nich majątku, którym dysponuje - zostałoby mu jeszcze do spłacenia 4,23 mln zł.

Dziesięciu posłów najbardziej pod kreską
Źródło: Money.pl na podstawie oświadczeń majątkowych posłów
Nazwisko i imię Partia Saldo majątku i długów
Palikot Janusz RP -4,243 mln zł
Okrągły Janina PO -1,341 mln zł
Wojnarowski Norbert PO -0,644 mln zł
Sajak Paweł RP -0,582 mln zł
Szymiec-Raczyńska Helena RP -0,494 mln zł
Tomczak Jacek PO -0,452 mln zł
Leszczyna Izabela PO -0,213 mln zł
Kamińska Bożena PO -0,144 mln zł
Zubowski Wojciech PiS -0,141 mln zł
Butryn Renata PO -0,131 mln zł

Wśród 26 tych, którzy byliby pod kreską, przeważają posłowie PO - jest ich w sumie 12. W grupie tej jest też siódemka członków Ruchu Palikota, szóstka - PiS i jeden reprezentant SLD.

Janusz Palikot nie jest jedynym liderem partii, który znalazłby się pod kreską. Bilans oszczędności i długów Jarosława Kaczyńskiego także jest ujemny, z tym że prezes PiS miałby na minusie tylko 50 tys. zł.

O majątkach polityków czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, która partia jest najbogatsza w Sejmie Money.pl policzył, że na jednego posła SLD przypada 197 tys. zł oszczędności. Z kolei członkowie Ruchu Palikota mają średnio 487 tys. zł długów na głowę.
Kudrycka najbogatsza. Ma blisko 30 razy więcej niż Tusk Długi ministrów nowego rządu sięgają 10 milionów złotych. Money.pl sprawdził też, ile mają na kontach.
Czym do Sejmu jeżdżą polscy politycy? Zobacz, kto w Polsce kupuje Rolls-Royce'a, Bugatti, Bentleya i Ferrari.
Tagi: oświadczenia majątkowe, Jarosław Kaczyński, giełda, wiadomości, kraj, gospodarka, porady, raport, najważniejsze, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz