Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rezydencje królewskie za darmo. Listopadowa akcja ministra kultury

0
Podziel się

Wawel, Łazienki, Płac w Wilanowie i Zamek Królewski w Warszawie. Te cztery królewskie rezydencję przez cały listopad można zwiedzać za darmo.

Rezydencje królewskie za darmo. Listopadowa akcja ministra kultury
(bazylek100/CC/Flickr)
bEruoUIB

Po sukcesie frekwencyjnym przez miesiąc darmowego zwiedzania w ubiegłym roku, ministerstwo kultury postanowiło powtórzyć akcję.

Jak podaje resort kultury, w ubiegłym roku rezydencje królewskie odwiedziło w listopadzie 265,5 tys. osób. 29, 5 tys. osób wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych. Zorganizowano ok. 800 darmowych lekcji - po 200 w każdej z placówek muzealnych. Zajęcia adresowane były głównie do dzieci, młodzieży oraz seniorów._ _

_ - Program, który w ubiegłym roku był pewnego rodzaju eksperymentem, staje się zasadą _ - mówił dziennikarzom minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Przypomniał, że w zeszłym roku w muzeach udostępnionych za darmo w znaczący sposób wzrosła frekwencja._ _

bEruoUID

_ - W przypadku Zamku Królewskiego na Wawelu powiększanie liczby zwiedzających w listopadzie jest ograniczone ze względów konserwatorskich obowiązują stałe limity dzienne wejść, frekwencja może być podwojona w stosunku do podobnych okresów z normalnym biletowaniem. Natomiast dla takich instytucji, jak Łazienki w ubiegłym roku listopad oznaczał aż pięciokrotne powiększenie liczby odwiedzających. Z mojego punktu widzenia to jest najistotniejsze _ - podkreślił.

Minister dodał, że bardzo dobrze rozwija się także inna inicjatywa - wstęp do placówek muzealnych za złotówkę dla dzieci i młodzieży do lat 16. _ - Są kolejne deklaracje samorządów, że będą obniżać ceny dla dzieci. To mnie bardzo cieszy i wydaje mi się, że 1 stycznia pokonamy barierę ponad 50 proc. instytucji, które albo będą miały całkowicie darmowe wejścia albo specjalną ofertę dla dzieci _ - powiedział Zdrojewski.

Lekcje muzealne odbywały się w minionym roku pod hasłem _ Nowoczesny patriotyzm _. Zainaugurował je wykład ministra kultury w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Uczniowie mogli wziąć udział w lekcjach prowadzonych przez wiceminister kultury Małgorzatę Omilanowską i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Na zakończenie cyklu zajęć z młodzieżą lekcję poprowadził prezydent Bronisław Komorowski. Tematem lekcji historii, jaką prezydent poprowadził na Zamku Królewskim w Warszawie, były obrady Sejmu Wielkiego i Konstytucja 3 Maja.

Zgodnie z szacunkami resortu kultury cztery rezydencje królewskie w listopadzie 2012 roku zanotowały blisko cztery razy więcej wejść niż w tym samym miesiącu w 2011 r. Frekwencja zwiększyła się rekordowo w Muzeum Łazienki Królewskie, które zwiedziło w listopadzie tego roku ponad 45 tys. osób, w listopadzie zeszłego roku - prawie 12 razy mniej.

bEruoUIJ

Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło ponad 100 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż o tej porze rok temu. Do Pałacu w Wilanowie wybrało się ok. 55 tys. osób, w listopadzie 2011 r. - ok. 13 tys. Zamek Królewski w Warszawie gościł cztery razy więcej osób - prawie 55 tys. zwiedzających. Akcja kosztowała łącznie ok. 1 mln zł.

Szczegółowe informacje o tegorocznej akcji wkrótce będą dostępne na stronach internetowych poszczególnych placówek: www.zamek-krolewski.pl, www.lazienki-krolewskie.pl, www.wilanow-palac.art.pl, http://www.wawel.krakow.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

bEruoUJe
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)