Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjscy miliarderzy rosną w siłę. Nierówności coraz większe

0
Podziel się:

W ostatniej dekadzie widoczny jest wzrost liczby nowych miliarderów, którzy czerpią bogactwo z kontraktów państwowych, a niektórzy z nich uchodzą za przyjaciół prezydenta.

Rosyjscy miliarderzy rosną w siłę. Nierówności coraz większe
(AP/Fotolink/East News)

Gdy na świecie miliarderzy dysponują 1-2 procentami bogactwa narodowego, w Rosji do 110 miliarderów należy 35 procent wszystkich oszczędności. Pod względem nierówności majątkowej Rosja ustępuje jedynie kilku państwom karaibskim - głosi raport banku Credit Suisse.

W Rosji jeden miliarder przypada na każde 11 mld dolarów, gdy wszędzie indziej na każde 170 mld. Potentaci metalowi i bankowi - Władimir Potanin i Michaił Fridman - którzy stworzyli swe fortuny w latach 90., wciąż są wysoko na liście najbogatszych Rosjan.

W ostatniej dekadzie widoczny jest wzrost liczby nowych miliarderów, którzy czerpią bogactwo z kontraktów państwowych, a niektórzy z nich uchodzą za przyjaciół prezydenta - pisze agencja Associated Press, powołując się na raport.

Credit Suisse podaje w raporcie, że korzenie rozwarstwienia społeczeństwa Rosji pod względem zamożności sięgają lat 90., kiedy w administracyjnym chaosie runęły radzieckie mechanizmy ochrony socjalnej. Bank pisze, że istniały wówczas nadzieje, że Rosja przekształci się w wysoko wyspecjalizowaną, wysoko dochodową gospodarkę z mocnym programem ochrony socjalnej odziedziczonym po czasach ZSRR. _ - W praktyce wyszła niemal parodia tego _ - dodają analitycy banku Credit Suisse.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)