Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
teatr
28.10.2013 23:16

Rozdano Feliksy Warszawskie. Teatr Narodowy triumfuje

Grzegorz Wiśniewski, Wiktoria Gorodeckaja, Marcin Hycnar, Beata Fudalej, Bartłomiej Bobrowski, Dawid Ogrodnik i Maciej Englert - to laureaci teatralnych nagród Feliksy Warszawskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VIPHOTO/East News)
Dawid Ogrodnik

Najwięcej nagród przypadło aktorom i spektaklom Teatru Narodowego w Warszawie.

Uroczystość wręczenia teatralnych nagród stolicy odbyła się już po raz 15. _ - Warszawa ma bardzo bogate, bardzo ciekawe życie teatralne. Coraz częściej rzeczy bardzo interesujące, czasami - prowokujące, wyznaczające pewne drogi teatralne, znajdujemy w tych miejscach Warszawy, które dopiero stają się teatrami. Ale nie jest wcale tak, że teatry, które mają swoją renomę, od dawna zasłużone miejsce na mapie teatralnej stolicy, nie zadziwiały nas w tym roku _ - mówiła przewodnicząca jury Barbara Osterloff.

Członkowie jury - w celu nominowania artystów do tegorocznej edycji nagrody - obejrzeli ponad 70 warszawskich spektakli.

W kategorii najlepsza reżyseria Feliksa Warszawskiego otrzymał Grzegorz Wiśniewski - reżyser spektaklu _ Królowa Margot _ wg Aleksandra Dumasa w Teatrze Narodowym. Wiktoria Gorodeckaja, która w tym przedstawieniu zagrała Małgorzatę, została uhonorowana Feliksem Warszawskim za stworzenie najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej. Za rolę Karola IX w tym spektaklu Feliksa otrzymał Marcin Hycnar - w kategorii najlepsza męska rola pierwszoplanowa.

Beata Fudalej zwyciężyła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Aktorka zagrała Marynę w _ Pożegnaniach _ wg Stanisława Dygata w reż. Agnieszki Glińskiej, w Teatrze Narodowym. W kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska Feliksa odebrał Bartłomiej Bobrowski, który wcielił się w rolę Ariela w _ Burzy _ Williama Szekspira w reż. Igora Gorzkowskiego w Studio Teatralnym Koło/Teatrze Ochoty.

Feliksa dla początkującego aktora/aktorki/reżysera/reżyserki otrzymał Dawid Ogrodnik. Został wyróżniony za rolę Łukasza w spektaklu _ Nietoperz _ w reż. Kornela Mundruczo w TR Warszawa.

Specjalnego Feliksa Warszawskiego otrzymał reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego - Maciej Englert, za - jak uzasadniono _ umiejętność wyjścia poza ramy teatru _.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska. Konkurs organizuje co roku inny warszawski teatr - w tym roku są to Teatr Narodowy i Teatr Kwadrat.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: teatr, wiadmomości, kraj, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz