Notowania

Przejdź na
ścieżki rowerowe
23.10.2012 18:53

Ścieżki rowerowe będą podgrzewane?

Holenderscy inżynierowie pracują nad projektem ogrzewania ścieżek rowerowych energią geotermalną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(blech/CC/Flickr)

Holenderscy inżynierowie pracują nad projektem ogrzewania ścieżek rowerowych energią geotermalną. Ma to przynieść oszczędności m.in. dzięki mniejszej liczbie wypadków - poinformowano dzisiaj. Inicjatywą już jest zainteresowanych wiele miejscowości.

_ - Chodzi o to, by pod ścieżką rowerową umieścić instalację zapobiegającą tworzeniu się oblodzenia w zimie _ - wyjaśnia Marcel Boerefijn, inżynier odpowiedzialny za ten projekt w ośrodku badawczym Tauw. Koszty systemu wstępnie wyceniono na kwotę 20-40 tys. euro na każdy kilometr. Zdaniem Boerefijna wydatki te szybko się zbilansują.

Jak bowiem przekonuje inżynier, ogrzewanie ścieżek rowerowych oznaczać będzie nie tylko bezpieczniejszą jazdę, ale też _ wielkie oszczędności: mniej soli do posypywania, mniej kosztów związanych z pomocą poszkodowanym wypadkom, a wreszcie mniej samochodów, ponieważ ludzie będą woleli jeździć rowerem _.

O projekcie z entuzjazmem wypowiedziała się rzecznika Holenderskiego Związku Rowerzystów Arien de Jong. _ Podgrzewanie ścieżek może zapobiec tylu nieszczęściom. Jeśli tory są oblodzone przez cztery tygodnie, oznacza to ok. 7 tys. więcej wypadków z udziałem rowerzystów _ - podkreśla.

Inicjatywą, która narodziła się w 2011 roku, zainteresowane są władze wielu holenderskich miejscowości. Na razie jednak projekt jest na etapie wstępnych badań inżynierów z Tauw, a ich rezultaty oczekiwane są na początku 2013 roku.

W Holandii 18 milionów rowerów przypada na ok. 16,5 miliona mieszkańców; amatorzy jednośladów mają do swojej dyspozycji ponad 35 tys. kilometrów ścieżek rowerowych.

Coraz większe zaniepokojenie w kraju budzi jednak kwestia bezpieczeństwa. W 2011 roku na holenderskich drogach zginęło ok. 200 rowerzystów, czyli o 28 więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Fotoadary to początek. Tak złapią kierowców Od stycznia do końca września na drogach zginęło o 439 osób mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Zabawki bardziej bezpieczne. Są zadowoleni Wartość polskiego rynku zabawek, dostępnych w oficjalnej sprzedaży, krajowi producenci szacują na ok. 2 mld zł.
PiS ma nowy pomysł na polskie drogi Wielkopolscy politycy PiS przygotowali projekt zmiany ustawy o drogach publicznych.
Tagi: ścieżki rowerowe, bezpieczeństwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz