Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rusal
28.09.2012 06:30

Skłóceni rosyjscy miliarderzy zawarli pokój

Oleg Deripaska i Michaił Czernoj osiągnęli ugodę w sprawie udziałów w aluminiowym gigancie, koncernie Rusal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Rosyjscy miliarderzy, byli partnerzy biznesowi Oleg Deripaska i Michaił Czernoj osiągnęli ugodę pozasądową w sprawie udziałów o wartości ponad 1 mld dolarów w aluminiowym gigancie, koncernie Rusal - donosi z Londynu Reuters.

[Na zdjęciu Oleg Deripaska]

_ - Pan Deripaska oświadcza, że sprawa pana Czernoja przeciwko niemu została zakończona i że żadna ze stron nie będzie udzielać żadnych dodatkowych komentarzy na temat procesu i kwestii podczas niego rozpatrywanych _ - powiedział oficjalny rzecznik Deripaski cytowany przez rosyjskie agencje.

Piszą one, że o szczegółach polubownej ugody nic nie wiadomo. Proces, w którym pozwanym był rosyjski _ król aluminium _ Oleg Deripaska i w którym stawką były udziały w największym na świecie koncernie aluminiowym Rusal wyceniane na ponad 1 mld dolarów, rozpoczął się w lipcu.

Czernoj i Deripaska byli współwłaścicielami w aluminiowym holdingu Sibal (Sibirskij Aluminium). Na jego bazie powstał koncern UC Rusal, obecnie wyceniany przez rynek na 8,5 mld dolarów.

Deripaska kontroluje bezpośrednio lub pośrednio 66 proc. udziałów Rusalu, z czego 20 proc. ma należeć do Czernoja. Tak przynajmniej twierdził Czernoj. Utrzymywał, że w 2001 roku, na krótko przed emigracją do Izraela, spotkał się w Londynie z Deripaską i podpisał z nim dokumenty, które teraz są podstawą roszczeń.

Deripaska zaprzeczał, by podpisał jakieś porozumienie. Twierdził, że pieniądze, które wypłacił Czernojowi, były okupem i że płacił mu haracz, bojąc się o swoje życie. Agencja Reuters pisze, że Czernoj, który zaprzeczał tym oskarżeniom, miał zostać wkrótce przesłuchany.

Deripaska i Czernoj spotkali się w okresie rozkładu ZSRR, gdy na bazie upadłego majątku państwowego powstawały fortuny rosyjskich oligarchów. Lata 90. to także okres tzw. wojen aluminiowych w Rosji; zorganizowane grupy przestępcze i oligarchowie walczyli o przejęcie kontroli nad hutami aluminium.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto najbogatsi politycy świata. Zobacz Forbes opublikował listę miliarderów, którzy prowadzą działalność polityczną. Znalazło się na niej 17 osób, wśród nich najbogatszy Gruzin świata, burmistrz Nowego Jorku i miłośnik koszykówki.
On jest najbogatszy na świecie. Zobacz ranking Meksykański potentat branży telekomunikacyjnej Carlos Slim, po raz trzeci z rzędu zdetronizował na liście miliarderów magazynu Billa Gatesa (61 mld USD) i Warrena Buffetta (44 mld USD).
Tagi: rusal, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz