Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Polacy coraz chętniej osiedlają się w Irlandii Płn.

0
Podziel się:

Polacy byli najliczniejszą grupą imigrantów w Wielkiej Brytanii. 79 140 Polaków wystąpiło tam w roku 2011-12 o numery ubezpieczenia społecznego

W.Brytania: Polacy coraz chętniej osiedlają się w Irlandii Płn.
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)
bEIKZkBN

Rośnie liczba polskich imigrantów osiedlających się w Irlandii Płn. - wynika z danych brytyjskiego Ministerstwa Pracy i Emerytur. W roku finansowym 2011-12, z którego pochodzą najnowsze dane, Polacy byli najliczniejszą grupą imigrantów w Wielkiej Brytanii.

79 140 Polaków wystąpiło w W. Brytanii w roku 2011-12 o numery ubezpieczenia społecznego, tzw. NIN (National Insurance Number), służące do rozliczeń podatkowych i innych kontaktów z urzędami, jak również do naliczania praw emerytalnych - ogłosił resort.

W tym samym okresie (od początku kwietnia 2011 do końca marca 2012 r.) NIN otrzymało 47 270 imigrantów z Indii i 38 300 z Pakistanu. Na czwartym miejscu figurują Litwini (33 190), na siódmym Rumuni (22 940). W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Łotysze (18 590) i Węgrzy (18 110).

bEIKZkBP

W pierwszej dwudziestce są imigranci w sumie z ośmiu nowych krajów członkowskich UE (także z Bułgarii, Słowacji i Czech).

Największym magnesem dla imigrantów pozostaje Londyn, liczący ok. 8,3 mln ludzi, z czego liczbę Polaków szacuje się na ok. 150 tys. Duże polskie skupisko występuje w gminie Ealing w zachodnim Londynie, gdzie na 320 tys. mieszkańców Polacy stanowią 6,5 proc.

Z danych wynika, że imigranci ciągną do miejsc, w których ich rodacy stworzyli sobie bazę. Bułgarzy chętnie osiadają w Hereford (na granicy Anglii z Walią), imigranci z Zimbabwe kierują się do Leicester w środkowej Anglii, Irakijczycy do Hull (w północno-wschodniej Anglii), Słowacy do Warrington w Cheshire, a Litwini do Peterborough (wschodnia Anglia).

Z ostatnich doniesień wynika, że Polaków jest w Irlandii Płn. około 30 tys., a oficjalna liczba Polaków w całym Zjednoczonym Królestwie wynosi 579 tys., co stanowi ok. 1 proc. ogółu ludności. Liczba imigrantów z Polski ostatnio wzrasta w Irlandii Płn. szybciej niż w innych rejonach. Polski jest drugim - po angielskim - z najbardziej rozpowszechnionych języków na Wyspach (w Walii - trzecim).

bEIKZkBV
Czytaj więcej w Money.pl
Utrudnią imigrantom dostęp do świadczeń? Rząd Davida Camerona pracuje nad pakietem działań mających na celu uściślenie zasad dostępu imigrantów do świadczeń i zasiłków.
Tu Polski to najpopularniejszy język obcy Polski najczęściej słyszanym językiem obcym w Wielkiej Brytanii. Tak wynika ze spisu powszechnego na wyspach brytyjskich.
Jedna trzecia młodych chce tam pracować Ponad jedna trzecia pytanych w wieku 18-24 lat zamierza starać się o pracę za granicą lub już podejmuje takie starania.
bEIKZkCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)