Notowania

Wojciech Balczun złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego RN LOT. Wybrał karierę muzyka

Wojciech Balczun złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej LOT-u - dowiedział się money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(archiwum zespołu)

Wojciech Balczun złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej LOT-u – dowiedział się money.pl.

Przewodniczącym rady LOT-u Balczun był przez trzy lata. Wcześniej przez kilka lat piastował funkcję prezesa PKP Cargo, gdzie przeprowadził głęboką restrukturyzację. Był jednym z najbardziej cenionych menedżerów w kraju, jednak równolegle realizował się artystycznie, grając na gitarze w rockowym zespole Chemia.

Menedżer z gitarą

Balczun nie przedstawił powodów swojej rezygnacji. – Z tego co wiem, chce się skoncentrować na karierze muzycznej – mówi nam osoba zbliżona do władz LOT-u.

Nie udało nam się skontaktować z Balczunem, ale informację o jego rezygnacji potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Balczun gra w Chemii od 2007 r. Zespół wydał miesiąc temu nową płytę. Ma też duże ambicje: chce być znany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nowy krążek, który powstał w współpracy z Mikiem Fraserem (pracował m.in. z Led Zeppelin, Metallica, AC/DC czy Aerosmith) ma w tym pomóc. Poza Polską tego samego dnia płyta zadebiutowała w kilkunastu innych krajach.

Kiedy w 2013 r. odchodził z PKP Cargo spekulowano, że może zostać prezesem KGHM International, czyli kupionej przez miedziowego giganta kopalni w Kanadzie. Tak się jednak nie stało. - Każdy facet w wieku średnim przeżywa odlot. Jeden kupuje motor, drugi porsche, trzeci zaczyna hodować gołębie, a ja nagrywam płyty. Jestem takim trochę freakiem. Przez całe życie godziłem dwie sprzeczne rzeczy. Byłem menedżerem i grałem na gitarze. W końcu spotkałem na swojej drodze wytrawnego muzyka, Marca LaFrance'a z zespołu Bachman & Turner, legendy lat 70., który mi powiedział: „zaufaj sercu”. No to go posłuchałem – mówił Balczun w wywiadzie dla Forbesa o swoim odejściu z PKP Cargo.

LOT z turbulencjami

Ostatnie lata nie są dla LOT-u łatwe. Przewoźnik otarł się o bankructwo i musiał prosić państwo o pomoc finansową. W grudniu 2012 r. linia otrzymała ok. 400 mln zł. Druga transza miała wynieść 381 mln zł, ale spółka nie wykorzystała wszystkich tych pieniędzy – otrzymała 127 mln zł. W firmie trwa restrukturyzacja, a spółka systematycznie poprawia wyniki. W 2014 r. osiągnęła pierwszy od siedmiu lat zysk. Bruksela zaakceptowała pomoc publiczną i wyglądało, że linia wychodzi na prostą. Jednak we wrześniu Gazeta Wyborcza poinformowała, że rada nadzorcza LOT-u przyjęła aktualizację budżetu na 2015 r. Linia nie zanotuje 126,1 mln zł zysku operacyjnego jak planowano, ale zamknie rok na zerowym wyniku z działalności podstawowej. To pokazuje, że sytuacja spółki nie jest jeszcze stabilna.

Tagi: wojciech balczun, najważniejsze, czołówki, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz