Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mann
25.01.2013 07:03

Wojciech Mann obchodzi 65. urodziny

Z "Trójką" związany jest już od ponad 45 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sławek/Wikipedia)

W każdy piątek _ Zaprasza do Trójki _, z którą związany jest ponad 45 lat. Jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy muzycznych, Wojciech Mann, obchodzi 65. urodziny.

Wojciech Mann rozpoczął swoją pracę w mediach już jako 17-latek. Wszystko za sprawą miłości do muzyki, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat. W wydanej w 2010 roku autobiografii _ RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą _ Mann pisze o swoich początkach z muzyką, a także o płytach, które namiętnie sprowadzał z zagranicy.

_ - Moją pierwszą prawdziwą amerykańską płytą był singiel Elvisa Presleya. Z jednej strony nagrana na nim była piosenka Blue Moon, a z drugiej Just Because. Płyta miała tak zwaną dużą dziurę, więc aby ją odtworzyć w sposób właściwy, trzeba było dysponować albo specjalnym krążkiem, który umieszczało się na ośce talerza gramofonu, albo też plastikowymi wkładkami, które umiejętnie wciskało się w otwór płyty. Znałem każdą rysę i każdą literkę na moim Presleyu, a że w chwili kupna płyta była już sporo używana (zapłaciłem za nią pięćdziesiąt złotych), w niedługim czasie od bezustannego odtwarzania z czarnej stała się niemal biała _ - wspomina.

Mann rozpoczął przygodę z radiem w 1965 roku. Przez pierwsze dwa lata współpracował z Rozgłośnią Harcerską, a od 1967 roku z Programem Trzecim Polskiego Radia, w którym pracuje do dziś. _ - Gdybym rzeczywiście miał uruchomić te wszystkie skojarzenia i historie, które się z Trójką wiążą, to pewnie na tym byśmy skończyli, bo to jest ogromna część mojego życia. Każde wejście do tego nowoczesnego holu, który kiedyś był świeżym powietrzem (...), wywołuje fale wspomnień i przyjemności. W tym miejscu spotykały mnie głównie rzeczy ekscytujące zawodowo _ - powiedział w wywiadzie dla _ Newsweeka _.

Przez ponad 45 lat współpracy z Trójką Mann prowadził szereg autorskich programów, m.in.: _ Magazyn 4/4 _, _ Mój magnetofon _, _ Poranek z radiem _, _ Baw się razem z nami _, _ Muzyczna poczta UKF _, _ W tonacji Trójki _.

Mann był także współtwórcą wielu satyrycznych programów radiowych, m.in. _ Nie tylko dla orłów _ nadawanym na antenie programu Trzeciego od 1986 do 1990 roku. Audycję tę tworzyli oprócz Manna m.in. Grzegorz Wasowski, Monika Olejnik, Alicja Resich-Modlińska, Jan Chojnacki i Jerzy Kordowicz.

Na podstawie tekstów z tej audycji Mann wydał w 2012 roku książkę _ Kroniki wariata z kraju i ze świata _. Przy okazji promocji tej publikacji dziennikarz wspominał dawne czasy. - _ W tamtych czasach był to dla nas rodzaj azylu. Paradoksalnie wymyślając abstrakcyjne i głupie dowcipy, zachowywaliśmy zdrowy rozsądek. Wokół było tyle niedobrej, groźnej abstrakcji, że chowaliśmy się w te nasze wymyślone postaci _ - opowiadał Wojciech Mann na jednym ze spotkań z czytelnikami.

Obecnie dziennikarz prowadzi w Trójce piątkową poranną audycję _ Zapraszamy do Trójki _, a w poniedziałki o godzinie 22 _ Manniaka po ciemku _. Dziennikarz gości także w domach słuchaczy współprowadząc z Anną Gacek wtorkowe wydania audycji _ W tonacji Trójki _.

Nie tylko radio korzysta z poczucia humoru i muzycznej wiedzy Manna. W latach 70. dziennikarz rozpoczął współpracę z Telewizją Polską. Prowadził m.in. takie programy jak _ SSM Sobotnie Studio Młodych _ oraz własny kącik w Studio 2 _ Magazyn pana Manna _. W latach 80. wraz z Janem Chojnackim prowadził w TVP 2 program poświęcony muzyce rockowej _ Non Stop Kolor _.

Mann przez lata należał także do jednego z najbardziej znanych medialnych duetów, bowiem jego program współprowadzony z Krzysztofem Materną przez długi czas cieszył się dużą popularnością widzów. Był to emitowany w TVP1 w latach 1994-2001 satyryczny talk-show _ MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna _.

Dużą popularnością cieszył się także program Manna _ Duże dzieci _, którego głównymi bohaterami byli rozmówcy w wieku 6-9 lat. Dziennikarz zapraszał do studia znanych gości i wraz z dziećmi dyskutował na mniej i bardziej poważne tematy. Widzowie programu doceniali kunszt Manna, który małych rozmówców traktował poważnie i z szacunkiem.

Jeden z najbardziej znanych programów z udziałem Manna to emitowana na antenie TVP2 do 2012 roku _ Szansa na Sukces _. Dziennikarz był jej gospodarzem przez 19 lat. Zrezygnował z prowadzenia _ Szansy _ w marcu 2012 roku wywołując tym samym spore poruszenie w mediach.

_ - Prawdą jest, że na pewno zakończyłem prowadzenie tego programu.(...) Jako oficjalny powód, który można przyjąć albo nie, podałem to, że we śnie ukazał mi się Jan Paweł Woronicz i powiedział do mnie: Już czas i ja go posłuchałem _ - powiedział wówczas w rozmowie z PAP.

Wojciech Mann jest także dziennikarzem prasowym. W latach 1983-1988 był redaktorem naczelnym miesięcznika _ Non Stop _, a w _ Dużym Formacie _ prowadził rubrykę _ Monday Manniak _. Współpracuje także z tygodnikiem _ Polityka _.

Obecnie dziennikarz prowadzi również autorski program w TVP 2 _ Kocham to, co lubię _, którym prezentowane są talenty muzyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Hubert Urbański zakończył współpracę z TVP2 Po dwóch latach współpracy prezenter Hubert Urbański pożegnał się z TVP2. Urbański największą popularność zyskał prowadząc słynny teleturniej w telewizji TVN "Milionerzy".
Tysiące Brytyjczyków ma czarno-białą telewizję Ponad 13 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii nadal korzysta z czarno-białych telewizorów.
Tagi: mann, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz