Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł reżyser Edouard Molinaro. Miał 85 lat

0
Podziel się:

Twórca znanych komedii z Louisem de Funesem Oskar i Hibernatus, czy nominowanej do Oskara Klatki szaleńców, zmarł w szpitalu Tenon w Paryżu z powodu niewydolności oddechowej.

Zmarł reżyser Edouard Molinaro. Miał 85 lat
(Georges Biard/CC/Wikipedia)

Twórca znanych komedii z Louisem de Funesem _ Oskar i Hibernatus _, czy nominowanej do Oskara _ Klatki szaleńców _, zmarł w szpitalu Tenon w Paryżu z powodu niewydolności oddechowej, o czym poinformowali jego bliscy.

Po śmierci hołd zmarłemu oddał francuski prezydent Francois Hollande. W swym komunikacie określił Molinaro jako wielkiego filmowca, ujmującego i oryginalnego, który posiadł talent do przyciągania wielkiej widowni.

Molinaro wywodził się z mieszczańskiej rodziny z Bordeaux. Zaczynał jako amator i samouk, eksperymentując z krótką formą. Do świata wielkiego filmu wkroczył asystując innym reżyserom, w tym samym czasie doskonalił formę pracując z _ nową falą _ końca lat 50., czy kręcąc dokumenty.

Pierwszy film pełnometrażowy _ Pod ścianą _ nakręcił w 1957 roku. Wkrótce zaczął osiągać sukcesy, tworząc komedie dla szerszej publiczności: w 1960 roku powstaje _ Śmierć Belli _, w 1967 _ Oskar _, a w 1969 _ Hibernatus _. Molinaro w wywiadach krytycznie wyrażał się o dwóch ostatnich filmach, a jego relacje z Luisem de Funesem uznawano za _ burzliwe _.

W 1969 roku powstaje _ Mój wujaszek Benjamin _, w którym odtwórcą głównej roli i autorem muzyki był piosenkarz Jacques Brel. W 1973 roku Molinaro kręci jeszcze jeden film z Brelem oraz Lino Venturą - _ Natręta _.

Pracował też z innymi znanymi aktorami: w 1976 roku nakręcił _ Dracula: Ojciec i syn _ z Christopherem Lee w roli głównej, a w 1988 roku z Pierrem Richardem stworzył _ Na lewo od windy _.

Nakręcona w 1979 roku komedia _ Klatka szaleńców _ z muzyką Ennio Morricone uznawana jest za szczyt kariery reżysera. Molinaro otrzymał za nią Złoty Glob, Cezara, a także trzy nominacje do Oskara.

W latach 80. filmowiec zajmował się głównie produkcją telewizyjną. W latach 90. powrócił na wielki ekran z adaptacjami dzieł teatralnych. Ostatni swój film, krótkometrażowy _ Dirty Slapping _, nakręcił w 2007 roku.

Zasiadał też w jury festiwalu w Cannes.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)