Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
targi motoryzacyjne
06.02.2006 15:09

Nowe Volvo S80 - limuzyna najwyższej klasy

Już wkrótce premiera najnowszej luksusowej lizmuzyny Volvo. Niecierpliwym - przed światową premierą modelu S80 - przedstawiamy wcieloną ideę "skandynawskiego luksusu".

Podziel się
Dodaj komentarz

Już wkrótce premiera najnowszej luksusowej lizmuzyny Volvo. Niecierpliwym - przed światową premierą modelu S80 - przedstawiamy wcieloną ideę "skandynawskiego luksusu".

Premiera nowego Volvo S80 odbędzie się 28 lutego na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie. Do sprzedaży trafi w czerwcu 2006 roku.

S80 drugiej generacji będzie pierwszym sedanem dostępnym z poprzecznie montowanym silnikiem V8 o mocy 315 koni mechanicznych i momencie obrotowym wynoszącym 440 Nm. Dzięki katalizatorom i zaawansowanej elektronice silnik ten, wprowadzony po raz pierwszy w Volvo XC90, należy do najczystszych silników V8 na rynku. W nowym S80 zadebiutuje ponadto nowy wolnossący silnik sześciocylindrowy, którego budowa jest tak zwarta, że jest on niemal tych samych rozmiarów, co pięciocylindrowe silniki Volvo. S80 będzie też dostępny z pięciocylindrowym silnikiem turbo o pojemności 2,5 litra, mocy 200 koni mechanicznych i momencie obrotowym sięgającym 300 Nm, a także z opracowanym przez Volvo pięciocylindrowym silnikiem turbodiesel o mocy 185 koni mechanicznych i momencie obrotowym osiągającym 400 Nm.

Największy sedan Volvo jest dostępny z napędem 4x4 w połączeniu z silnikiem V8. Może być również wyposażony w aktywne podwozie Four-C, które automatycznie dostosowuje ustawienie podwozia do panujących warunków jazdy. Elektroniczny układ dynamicznej stabilizacji toru jazdy (DSTC - ang. Dynamic Stability and Traction Control) jest w wyposażeniu standardowym.

Nowy S80 będzie pierwszym modelem Volvo wyposażonym w układ adaptacyjnej regulacji prędkości jazdy (ACC - Adaptive Cruise Control) połączony z systemem ostrzegania przed kolizją (Collision Warning) oraz systemem wspomagania hamowania (Brake Support).

Układ adaptacyjnej regulacji prędkości jazdy automatycznie utrzymuje określoną odległość między S80 a jadącym przed nim samochodem. Jeśli układ nie jest używany, a odległość od samochodu z przodu zmniejsza się na tyle szybko, że prawdopodobna jest kolizja, system ostrzega kierowcę włączając brzęczyk i światła ostrzegawcze. W tym samym czasie w stan gotowości wprowadzany jest układ hamulcowy, aby hamowanie było jak najskuteczniejsze.

Samochód wyposażony jest w aktywne przednie reflektory bi-ksenonowe, które nakierowują strumień światła w stronę zakrętu drogi, aby zapewnić jak najlepszą widoczność.

Zaawansowany pilot PCC (Personal Car Communicator) jest pierwszym tego typu urządzeniem na świecie. Zanim jeszcze kierowca znajdzie się przy samochodzie, może sprawdzić, czy jest on bezpieczny, np. czy jest zamknięty oraz czy włączony jest alarm. Czujnik bicia serca ostrzega, jeśli ktoś kryje się w środku auta. Czego chcieć więcej?

Tagi: targi motoryzacyjne, auto, styl, auta luksusowe, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz