Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Toyota z alkomatem

0
Podziel się:

Już wkrótce pijanym kierowcom samochody będą automatycznie odmawiać posłuszeństwa.

Toyota z alkomatem

* Już wkrótce pijanym kierowcom samochody będą automatycznie odmawiać posłuszeństwa. *Czujniki zainstalowane w kierownicy nie pozwolą na uruchomienie silnika, gdy wykryją nadmierny poziom alkoholu we krwi kierowcy.

Szczegółowych danych dotyczących _ alkolocka _ nie podaje się. Według doniesień prasowych, istnieją dwie możliwości. Jedna przewiduje, że w pobliżu fotela kierowcy ma być umieszczana rurka, w którą trzeba będzie dmuchać przed uruchomieniem silnika.

Inne rozwiązanie to instalowanie w samochodach urządzeń, które będą wymagały od kierowcy wprowadzania wielocyfrowego kodu. Założenie jest takie, że pijany kierowca będzie miał trudności z odtworzeniem z pamięci skomplikowanego kodu.

Mechanizm będzie również reagował na zbyt brawurowe lub niebezpieczne prowadzenie auta, a specjalna kamera oceni, czy kierowca ostro widzi i koncentruje się na drodze. Auto - źle prowadzone - zacznie stopniowo zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania.

Toyota rozpocznie instalację takich urządzeń w swoich pojazdach w 2009 roku. Podobny projekt rozwija także inny japoński producent samochodów, Nissan.

Około rok temu z propozycją obowiązkowego wyposażania samochodów w _ alkolocki _ wyszły władze Szwecji. Wówczas minister łączności Ulrica Messing zdecydowała się również wystąpić z takim projektem do władz wspólnoty europejskiej, argumentując to perspektywą zmniejszenia o połowę wypadków drogowych spowodowanych nietrzeźwością kierowców.

Toyota
styl
auta luksusowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)