Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mars
04.05.2010 11:45

1,5 roku w zamknięciu w symulacji lotu na Marsa

Sześć osób spędzi 520 dni w module o powierzchni 180 m. kw. udającym statek kosmiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NASA/public domain)

Ochotnicy biorą udział w symulacji lotu na Marsa, by sprawdzić, jaki wpływ na ich psychikę i kondycję fizyczną będzie miała taka wyprawa.

Eksperyment rozpocznie się pod koniec maja lub na początku czerwca w centrum badawczym w Moskwie. Trzech Rosjan, dwóch Europejczyków i Chińczyk spędzi 520 dni w module o powierzchni 180 m kw. udającym statek kosmiczny.

Chociaż do podboju Czerwonej Planety nie dojdzie przez najbliższe dziesięciolecia, w scenariuszu ocenia się, że podróż tam potrwałaby 250 dni, na miejscu astronauci spędziliby 30 dni, a przez kolejnych 240 dni wracaliby na Ziemię.

_ - Największe ryzyko takiej izolacji związane jest z psychiką _ - tłumaczy Aleksandr Suworow odpowiedzialny za projekt przedstawiciel Instytutu Badań Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną.

_ - Oczywiście relacje między uczestnikami eksperymentu nie zawsze będą harmonijne, między niektórymi się ułoży, a między innymi nie. Najważniejsze jest, by mimo wszystko wykonać zadanie _ - podkreśla Suworow.

Obecnie astronauci trenują, przechodzą badania, powtarzają eksperymenty, które mają wykonać podczas _ podróży _.

Po 250 dniach trzech z nich zajmie miejsce w pojeździe, który wyląduje na Marsie.

Dni zostaną podzielone na osiem godzin snu, osiem godzin pracy i osiem godzin wypoczynku. Sześciu członków załogi będzie miało do wykonania ponad 105 testów psychologicznych, fizycznych i medycznych. Dla rozrywki będą mogli zabrać zdjęcia, nagrania wideo i książki elektroniczne.

Wyrzeczeniem będzie też wyżywienie - zbliżone do tego, co jedzą astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci będą mogli wziąć prysznic raz na 10 dni.

Podobny eksperyment przeprowadzono w 2009 roku. Wówczas sześciu ochotników zamknięto w module kosmicznym na 105 dni.

Tagi: mars, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz