Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgarzy nie mogą rozstać się z dymkiem

0
Podziel się:

Termin wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych znów przesunięty.

Bułgarzy nie mogą rozstać się z dymkiem
(webphotographeer/iStockphoto)
bFfjQKnF

Termin wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych w Bułgarii został po raz kolejny przesunięty - podała w poniedziałek komercyjna telewizja BTV. Zamiast w 2013 wejdzie on w życie w 2014 roku, czyli po upłynięciu kadencji obecnego rządu.

O decyzji przesunięcia terminu poinformował szef stowarzyszenia właścicieli hoteli i restauracji Błagoj Ragin po spotkaniu z premierem Bojko Borysowem. _ Premier przyjemnie nas zaskoczył, dając nam dodatkowy rok, za co jesteśmy mu wdzięczni _ - powiedział Ragin.

Według przedstawicieli biznesu turystycznego zakaz palenia w restauracjach i kawiarniach będzie miał dramatyczne skutki - dojdzie do zamknięcia co najmniej 10 proc. lokali, bez pracy pozostanie 15 tys. osób, obroty spadną o 550 mln lewów (275 mln euro). Jednocześnie państwo straci ponad 130 mln lewów (65 mln euro) z tytułu podatków, które nie wpłyną do budżetu - dodają hotelarze i restauratorzy.

bFfjQKnH

[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t90862.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kluby;palacza;straca;koncesje;gis;ostrzega,24,0,713752.html) Kluby Palacza stracą koncesje? GIS ostrzega

Biznes turystyczny twierdzi, że obroty w lokalach, gdzie są oddzielne pomieszczenia dla palących i niepalących, spadły o 30 proc. W salach dla niepalących zajęte jest tylko 10 proc. miejsc - twierdzi Ragin, według którego 70 proc. Bułgarów pali.

Dwie trzecie klientów gotowych jest zrezygnować z odwiedzania lokali, jeżeli będzie w nich obowiązywał zakaz palenie - uważają przedstawiciele biznesu hotelarskiego, powołując się na własne badania.

Zakaz palenia miał wejść w życie w połowie 2010 roku. Wprowadził go parlament poprzedniej kadencji. W kwietniu ubiegłego roku jednak parlament przesunął termin na początek 2011, a później na 2013 rok.

bFfjQKnN

Posłowie, którzy wyraźnie nie chcieli wchodzić w konflikt z potężnym biznesem, uznali, że przestrzeganie restrykcyjnej ustawy i wyegzekwowanie należnych za jej naruszenie grzywien byłoby bardzo trudne, w dodatku sprzeczne z tradycjami. Odłożenie zakazu poparło wówczas nawet Ministerstwo Zdrowia.

Według oficjalnych statystyk w Bułgarii pali 52,4 proc. mężczyzn oraz 38,1 proc. kobiet. 50 proc. kobiet, które zachodzą w ciążę, nie rzuca palenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t94353.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hiszpania;dokreca;srube;palaczom,158,0,746654.html) Hiszpania dokręca śrubę palaczom Zakaz palenia dotyczy publicznych pomieszczeń zamkniętych, parków dla dzieci czy przyległości szpitali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakaz;palenia;napedzil;im;klientow;a;tanio;nie;jest,10,0,714762.html) Zakaz palenia napędził im klientów. A tanio nie jest Duży wzrost sprzedaży notują firmy sprzedające palarnie. Klienci to właściciele knajp.
bFfjQKoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)