Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Do zaatakowania USA wystarczył... pen drive

0
Podziel się

W ten sposób zainfekowany został w 2008 r. system informatyczny Pentagonu.

Do zaatakowania USA wystarczył... pen drive
(Master Sgt. Ken Hammond/defenselink.mil)
bEifkfUB

System informatyczny Pentagonu został w 2008 r. zaatakowany przy pomocy flash drive'a (nazywanego też pen drive), który podłączono do jednego z wojskowych laptopów - ujawnił Departament Obrony USA. Ataku dokonano na Bliskim Wschodzie.

W artykule napisanym dla dwumiesięcznika _ Foreign Affairs _ zastępca sekretarza obrony William J. Lynn stwierdził, że flash drive zawierał _ złośliwy kod _, który rozprzestrzenił się zarówno na oficjalne jak i poufne systemy informatyczne Pentagonu i _ ustanowił swego rodzaju przyczółek, z którego można było przekazywać dane do serwerów pozostających pod obcą kontrolą _.

Flash drive jest niewielkim urządzeniem (ale o dużej pamięci operacyjnej) służącym zazwyczaj do zachowywania podręcznej pamięci i do przenoszenia danych z jednego komputera do drugiego.

bEifkfUD

_ - Była to najgorsza zmora administratora sieci: wrogi program służący do dostarczania planów operacyjnych nieznanym adwersarzom _ - napisał Lynn. Dodał, że był to też _ najpoważniejszy przypadek ataku na amerykańskie komputery wojskowe i posłużył jako ważne ostrzeżenie _.

Dokonana przez informatyków Pentagonu kontrakcja, pod kryptonimem Operation Buckshot Yankee, była _ punktem zwrotnym w amerykańskiej strategii odpierania cyberataków _ - stwierdził Lynn.

Nie ujawnił czy w 2008 r. skradziono jakieś tajemnice wojskowe, na zlecenie jakiego kraju dokonano ataku ani czy były jakieś następstwa tego incydentu. Wiadomo jednak, że w tym samym roku Departament Obrony zabronił używania flash drive'ow. Zakaz ten częściowo cofnięto w tym roku.

W swym artykule Lynn przestrzegł, że incydent raz jeszcze udowodnił, iż wrogowie Stanów Zjednoczonych mogą zagrozić ich siłom zbrojnym bez budowania lotniskowców, bombowców naddźwiękowych i innych kosztownych systemów broni.

bEifkfUJ

Według autora artykułu ponad 100 służb wywiadowczych z całego świata usiłuje włamać się do amerykańskich sieci komputerowych, nie licząc ataków ze strony hakerów działających na własną rękę.

bEifkfVe
ciekawostki
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)