Notowania

pentagon
26.08.2010 08:22

Do zaatakowania USA wystarczył... pen drive

W ten sposób zainfekowany został w 2008 r. system informatyczny Pentagonu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Master Sgt. Ken Hammond/defenselink.mil)

System informatyczny Pentagonu został w 2008 r. zaatakowany przy pomocy flash drive'a (nazywanego też pen drive), który podłączono do jednego z wojskowych laptopów - ujawnił Departament Obrony USA. Ataku dokonano na Bliskim Wschodzie.

W artykule napisanym dla dwumiesięcznika _ Foreign Affairs _ zastępca sekretarza obrony William J. Lynn stwierdził, że flash drive zawierał _ złośliwy kod _, który rozprzestrzenił się zarówno na oficjalne jak i poufne systemy informatyczne Pentagonu i _ ustanowił swego rodzaju przyczółek, z którego można było przekazywać dane do serwerów pozostających pod obcą kontrolą _.

Flash drive jest niewielkim urządzeniem (ale o dużej pamięci operacyjnej) służącym zazwyczaj do zachowywania podręcznej pamięci i do przenoszenia danych z jednego komputera do drugiego.

_ - Była to najgorsza zmora administratora sieci: wrogi program służący do dostarczania planów operacyjnych nieznanym adwersarzom _ - napisał Lynn. Dodał, że był to też _ najpoważniejszy przypadek ataku na amerykańskie komputery wojskowe i posłużył jako ważne ostrzeżenie _.

Dokonana przez informatyków Pentagonu kontrakcja, pod kryptonimem Operation Buckshot Yankee, była _ punktem zwrotnym w amerykańskiej strategii odpierania cyberataków _ - stwierdził Lynn.

Nie ujawnił czy w 2008 r. skradziono jakieś tajemnice wojskowe, na zlecenie jakiego kraju dokonano ataku ani czy były jakieś następstwa tego incydentu. Wiadomo jednak, że w tym samym roku Departament Obrony zabronił używania flash drive'ow. Zakaz ten częściowo cofnięto w tym roku.

W swym artykule Lynn przestrzegł, że incydent raz jeszcze udowodnił, iż wrogowie Stanów Zjednoczonych mogą zagrozić ich siłom zbrojnym bez budowania lotniskowców, bombowców naddźwiękowych i innych kosztownych systemów broni.

Według autora artykułu ponad 100 służb wywiadowczych z całego świata usiłuje włamać się do amerykańskich sieci komputerowych, nie licząc ataków ze strony hakerów działających na własną rękę.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ WikiLeaks: Nie boimy się **Pentagonu**, będziemy publikować ]( http://news.money.pl/artykul/wikileaks;nie;boimy;sie;pentagonu;bedziemy;publikowac,66,0,655682.html )
* [ **Pentagon** zaciska pasa, chce oszczędzić 330 mld dolarów ]( http://news.money.pl/artykul/pentagon;zaciska;pasa;chce;oszczedzic;330;mld;dolarow,211,0,653523.html )
* [ Świat bagatelizuje zagrożenie cyberwojny ]( http://manager.money.pl/news/artykul/swiat;bagatelizuje;zagrozenie;cyberwojny,103,0,652391.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pentagon, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz