Notowania

nobel
02.03.2011 13:39

Dostał Nobla. Stracił posadę w banku

Mohammad Junus, twórca systemu mikrokredytów nie jest już szefem Grameen Bank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/World Economic Forum /CC/Flickr)

Mohammad Junus, twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został ze skutkiem natychmiastowym usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego założonej przez siebie instytucji finansowej Grameen Bank.

Informację o tym przekazali w środę przedstawiciel Grameen Banku, instytucji przekazującej mikrokredyty najuboższym, oraz państwowa telewizja. Źródła podają różne przyczyny zdymisjonowania noblisty.

Dwie stacje telewizyjne w Bangladeszu, Private Desh TV i Bangla Vision Television, poinformowały, że tamtejszy bank centralny zarządził dymisję Junusa, ponieważ miał on naruszyć przepisy emerytalne.

Bank centralny argumentował, że 70-letni obecnie Junus, będący od dawna krytykiem rządu, pozostał na stanowisku kierowniczym mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat. Grameen Bank odpierał te zarzuty twierdząc, że instytucja ma specjalny status i nie stosują się do niej przepisy emerytalne. 25 proc. udziałów w tej instytucji finansowej należy do państwa.

W ostatnich miesiącach w mediach pojawiły się doniesienia o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu banku Junusa i unikaniu płacenia podatków. Film dokumentalny na ten temat zaprezentowała norweska telewizja. W styczniu rząd Bangladeszu powołał komisję do zbadania tych zarzutów. Zwolennicy Junusa twierdzą z kolei, że rząd próbuje zdyskredytować Junusa z powodów politycznych.

Natomiast przedstawiciel kierownictwa Grameen Banku Muzammel Huk oświadczył, że Junus został usunięty, ponieważ wstępnej zgody na jego nominację w 2000 roku nie udzielił bank centralny, choć wymagają tego procedury.

W 2006 roku Mohammad Junus i Grameen Bank zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla za system mikrokredytów i pomoc finansową dla najbiedniejszych.

Czytaj w Money.pl

Tagi: nobel, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz