Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drukarka
31.07.2007 21:27

Drukarki szkodzą zdrowiu podobnie jak papierosy

Biurowa drukarka laserowa może uszkadzać płuca tak jak cząsteczki związków zawartych w papierosach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biurowa drukarka laserowa może uszkadzać płuca w podobny sposób jak cząsteczki związków zawartych w papierosach.

Naukowcy z Queensland University of Technology przetestowali ponad 60 różnych modeli drukarek i stwierdzili, że niemal jedna trzecia emituje do atmosfery szkodliwą dla zdrowia ilość tonera. Naukowcy zaapelowali do odpowiednich ministerstw, by wprowadzić normy ograniczające generowane w ten sposób zanieczyszczenie powietrza.

Według Australijczyków, niektóre modele sprzętu powinny być sprzedawane z ostrzeżeniami zdrowotnymi, takimi jak te widniejące na paczkach papierosów.

Toneropochodne cząsteczki są tak małe, że mogą swobodnie przenikać przez tkankę płuc, powodując rozmaite dolegliwości: od lekkiego podrażnienia dróg oddechowych po chroniczne choroby.

Próby przeprowadzano w biurach zbudowanych na tzw. otwartym planie – bez podziału na zamykane, oddzielone ścianami pomieszczenia. Okazało się, że w godzinach pracy stężenie śledzonych cząsteczek wzrastało aż 5-krotnie.

Problem nasilał się, gdy do drukarek wkładano nowy toner lub gdy drukowane dokumenty zawierały wymagające zużycia większej ilości tuszu zdjęcia, wykresy itp.

Naukowcy zachęcają pracodawców, by zadbali o ustawienie drukarek w dobrze wentylowanych miejscach.

Tagi: drukarka, ciekawostki, styl, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz