Notowania

taxi
10.08.2007 12:22

Dubaj: Turysto, uważaj na drodze!

Władze Dubaju robią wszystko, żeby poprawić bezpieczeństwo na tamtejszych drogach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dubajski departament transportu nakazał taksówkarzom montaż urządzeń, które mają nie pozwolić na rozwijanie prędkości większej niż 120 km/h.

Wprowadzenie nowych przepisów było poprzedzone roczną kampanią, która promowała ostrożniejszą jazdę wśród kierowców taksówek. Decyzja ma zmniejszyć liczbę kolizji na zatłoczonych drogach Dubaju.

Pomimo, że największe emirackie arterie mają po 6 pasów jezdni w jedną stronę a na środku każdego ronda obwodnicy Dubaju można zbudować mały stadion piłkarski, to samochodów ciągle przybywa, a co za tym idzie - rośnie też liczba wypadków.

Wielokulturowość kraju i liczba hindusów, którzy w swoim kraju jeżdżą systemem brytyjskim (lewym pasem) powodują, iż wielu użytkowników dróg porusza się dość niepewnie lub zbyt wielką swobodą. Dlatego problem zbyt dużej kolizji jest uciążliwy i władze Dubaju wprowadzają nowe rozwiązania, które mają ulepszyć poruszanie się po drogach.

| Ważne informacje dla Polaków |
| --- |

Polskie prawo jazdy umożliwia poruszanie się po Emiratach Arabskich i Omanie wynajętym autem. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Ulice Dubaju monitorowane są przez wiele radarów. Brak patroli policyjnych nie oznacza, że można bezkarnie przekraczać prędkość. Oddając auto do wypożyczalni można być niemiło zaskoczonym, kiedy okaże się, że będziemy musieli opłacić mandaty.

Każde auto w Emiratach Arabskich ma zamontowane czujniki, które wydają dźwięki, gdy prędkość auta przekracza 120 km/h. Jest to maksymalna prędkość, jaką można rozwijać na drogach Emiratów Arabskich. Jednak łatwo można zauważyć, iż ta prędkość jest bardzo często przekraczana, zwłaszcza przez lokalnych Arabów, pędzących po 200 km/h luksusowymi, drogimi autami.

W razie kolizji, czy wypadku z osobami rannymi lub śmiertelnymi musimy liczyć się z wieloma utrudnieniami. Przede wszystkim trzeba wezwać policję i dopilnować aby świadkowie nie odjechali z miejsca zdarzenia. Może to być kluczowe dla wyjaśnienia sprawy. Jest bardzo ważne, gdy w kolizji bierze udział Arab.

Niestety, ale policjant będzie zawsze przychylny swojemu rodakowi i nawet, gdy ewidentna wina będzie po jego stronie, to trzeba się liczyć z tym, że brak znajomości arabskiego będzie dużym problemem.

Gdy w wypadku będzie ofiara śmiertelna trzeba przygotować się na długą i nieprzyjemną procedurę wyjaśniającą.

Tagi: taxi, ciekawostki, styl, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz