Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podbój kosmosu
01.06.2011 10:53

Endeavour na emeryturę. Koniec misji

Teraz statek trafi do Kalifornijskiego Muzeum Nauki w Los Angeles.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jurvetson/CC/Flickr)

Amerykański prom kosmiczny Endeavour zakończył swoją ostatnią misję. Po 16 dniach w kosmosie, wahadłowiec wylądował na przylądku Canaveral na Florydzie.

Endeavour wylądował o 2:35 w nocy czasu lokalnego w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. - _ W imieniu całej załogi chcę podziękować każdemu, kto kiedykolwiek pracował na Endeavour. To smutne, że było to ostatnie lądowanie Endeavour, ale pozostawia on wspaniałą spuściznę _ - powiedział po wylądowaniu kapitan Mark Kelly.

Podczas misji Endeavour dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną sprzęt o wartości 2 miliardów dolarów. Astronauci wykonali 4 spacery kosmiczne podczas których zakończyli budowę amerykańskiej części stacji i zainstalować ostatnie urządzenia. Wśród nich jest wart dwa miliardy dolarów tzw. spektrometr Alfa, niezbędny do wykrywania egzotycznych rodzajów materii.

Endeavour poleciał po raz pierwszy w maju 1992 roku, zastąpił wahadłowiec Challenger, który kilka lat wcześniej eksplodował tuż po starcie. W ciągu 19 lat służby, Endeavour startował łącznie 25 razy spędziłna orbicie 199 dni i przeleciał prawie dwieście milionów kilometrów. Teraz Endeavour trafi do Kalifornijskiego Muzeum Nauki w Los Angeles.

Przed agencją kosmiczną NASA już tylko jeden lot wahadłowca. Na początku lipca w swoją ostatnią misję poleci prom Atlantis. W ten sposób zakończy się era amerykańskich wahadłowców. Potem Międzynarodową Stację Kosmiczną będą obsługiwać rosyjskie Sojuzy oraz prawdopodobnie statki małych prywatnych firm.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t139526.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polscy;studenci;chca;wystrzelic;satelite,88,0,830808.html) Polscy studenci chcą wystrzelić satelitę Adepci Politechniki Warszawskiej kończą prace nad małym satelitą do testowania destrukcji kosmicznych śmieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t95563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/endeavour;wystartowal;to;ostatnia;misja,7,0,830471.html) Endeavour wystartował. To ostatnia misja Punktualnie o godzinie 14:56 czasu polskiego do swego ostatniego lotu na orbitę pomyślnie wystartował amerykański wahadłowiec kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t112993.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konkurs;na;nazwe;chinskiej;stacji;kosmicznej,222,0,818142.html) Konkurs na nazwę chińskiej stacji kosmicznej Mieszkańcy Chin pomogą władzom wybrać nazwę i logo pierwszej chińskiej stacji kosmicznej.
Tagi: podbój kosmosu, kosmos, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz