Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
10.07.2011 09:20

Gruzja: fotograf przyznał się do szpiegostwa

Osobisty fotograf prezydenta Gruzji przez wiele lat przekazywał tajne informacje Rosjanom. Razem z nim zatrzymano dwóch innych fotoreporterów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Osobisty fotograf prezydenta Gruzji Irakli Gedenidze - jeden z trzech fotoreporterów zatrzymanych w związku z podejrzeniem szpiegostwa - przyznał się do dostarczania koledze tajnych informacji, które trafiały do wywiadu Rosji. *

Gruzińska telewizja pokazała w sobotę zeznania Gedenidzego, który przyznał się, że przekazywał fotoreporterowi europejskiej agencji EPA Zurabowi Kurcikidzemu szczegóły dotyczące, m.in. planów podróży i tras przejazdów prezydenta za bliżej nieokreślone wynagrodzenie. Prezydencki fotograf powiedział, że współpracował z Kurcikidzem przez wiele lat.

Wcześniej gruzińskie MSW napisało w komunikacie, że Kurcikidze przekazywał zdjęcia wykonane przez dwóch innych fotografów służbom wywiadowczym rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Wraz nimi zatrzymano pracującego dla gruzińskiego MSZ Giorgiego Abdaładzego. Podczas zatrzymania odkryto u nich poufne informacje dotyczące trasy przemieszczania się prezydenta Saakaszwilego oraz plany budynku, w którym urzęduje - podał gruziński resort.

_ - Śledztwo wykazało, że Zurab Kurcikidze utrzymywał kontakty ze służbą wywiadowczą Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej _ - napisano w komunikacie, dodając, że Gedenidze i Abdaładze byli wynagradzani za robienie zdjęć, które Kurcikidze przekazywał Moskwie.

Żonę Gedenidzego, także fotografkę, która była czwartą osobą zatrzymaną w czwartek, zwolniono. Wszystkim trzem fotoreporterom postawiono zarzut szpiegostwa. Proces jest przewidziany na 1 września.

Gruzińskie służby bezpieczeństwa aresztowały w ostatnich trzech latach kilkadziesiąt osób pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. W środę na kary od 11 do 14 lat za szpiegostwo zostało skazanych czterech Rosjan. W listopadzie ubiegłego roku Gruzja poinformowała o rozbiciu siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji i zatrzymaniu 13 podejrzanych, w tym czterech obywateli tego kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t82520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fotograf;prezydenta;gruzji;byl;szpiegiem,173,0,870061.html) Fotograf prezydenta Gruzji był szpiegiem Afera szpiegowska w Gruzji. Fotoreporterzy, wśród których był osobisty fotograf Micheila Saakaszwilego, przekazywali tajne informacji Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t82520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/saakaszwili;opozycje;wspiera;rosja,125,0,845693.html) Saakaszwili: Opozycję wspiera Rosja Gruziński prezydent twierdzi, że ma dowody na to, że niedawne, brutalnie stłumione przez władze, demonstracje w Tbilisi były finansowane przez Rosjan.
Tagi: gruzja, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz