Notowania

zakaz palenia
05.01.2011 07:12

Hiszpanie będą donosić na palaczy?

Minister zdrowia zachęca do zgłaszania przypadków palenia w miejscach publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexey Fursov/Dreamstime)

Hiszpańska minister zdrowia Leire Pajin zachęciła obywateli, aby denuncjowali palaczy nieprzestrzegających nowej ustawy antynikotynowej, która weszła w życie 2 stycznia tego roku. Przyznała jednocześnie, że potrzeba czasu, aby zmienić nawyki.

Zgodnie z ustawą zakaz palenia obowiązuje w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, w tym w kawiarniach, restauracjach, dyskotekach itp., oraz w części przestrzeni otwartych, jak tereny w pobliżu szpitali czy parki dla dzieci.

Wypowiedź minister wywołała polemikę. Burmistrz Valladolid, Javier Leon de la Riva, porównał zachętę do donoszenia na palaczy do początków nazizmu. _ - Tak zaczęły się straszne rzeczy w dziejach ludzkości: od donoszenia jednych na drugich _ - powiedział.

Premier Jose Luis Rodriguez Zapatero podkreślił jednak, że celem ustawy jest ochrona niepalących, którzy w miejscach publicznych stawali się biernymi palaczami. _ - Logiczne jest denuncjowanie wykroczenia _ - dodał. Przypomniał, że podobne prawo obowiązuje w większości krajów europejskich.

Tylko w ciągu pierwszych dwóch dni obowiązywania ustawy do organizacji ochrony konsumentów Facua wpłynęło około 900 skarg na palaczy. Organizacje konsumentów przekazują skargi z danymi ośrodków, gdzie prawo nie jest przestrzegane, do lokalnych władz, by zarządziły w tych miejscach inspekcję.

W ciągu dwóch dni od wejścia w życie ustawy doszło do wielu przypadków jej łamania. Jeden z pacjentów szpitala de Cruces w Baracaldo (Kraj Basków) został zatrzymany przez policję po tym, gdy groził pielęgniarce za zwrócenie uwagi, by nie palił na terenie placówki. Mężczyzna został wypisany ze szpitala i przewieziony na komisariat.

Właściciel restauracji Asador Guadalmina w Marbelli wywiesił na szybie ogłoszenie, w którym odrzucił podporządkowanie się ustawie. _ - To dym mający zasłonić siedem lat rządów masowego rażenia _ - napisał. - _ To jest prywatna restauracja i korzystamy w niej z naszych praw _.

Właściciel zagroził złożeniem skargi na policjantów, którzy spisali dane dwóch klientów palących w lokalu, i zapowiedział znalezienie formuły na obejście nowego prawa. Nie wykluczył możliwości utworzenia _ towarzystwa gastronomicznego _ z siedzibą w restauracji; jego członkowie mogliby tam palić.

Właściciel restauracji w Otxandiano (Kraj Basków) rozbił ustawiony w lokalu automat sprzedający papierosy, aby zaprotestować przeciwko ustawie. _ Do tej pory zarabiałem na każdej sprzedanej paczce 15 centów, ale teraz, kiedy w restauracji nie można palić, automat będzie tylko zbierał podatki dla państwa _ - żalił się.

W Hiszpanii pali około 10 milionów osób. Według Towarzystwa Medycznego (symFYC), ponad 3 miliony osób będzie próbowało zerwać z nałogiem w ciągu pierwszych miesięcy tego roku. Statystyki wskazują jednak, że 25 procent osób rzucających palenie wytrzymuje bez papierosa zaledwie jeden dzień, 40 procent - do tygodnia, a 12 procent - trzy miesiące i dłużej. Według organizacji, palacze powinni korzystać z pomocy farmakologicznej, akupunktury, stymulacji elektrycznej, hipnozy, terapii laserowej i innych sposobów pomagających w zerwaniu z nałogiem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t94353.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hiszpania;dokreca;srube;palaczom,158,0,746654.html) Hiszpania dokręca śrubę palaczom Zakaz palenia dotyczy publicznych pomieszczeń zamkniętych, parków dla dzieci czy przyległości szpitali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t126526.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/e-dymek;com;jak;palic;w;barze;pomimo;zakazu,118,0,737398.html) E-dymek.com: Jak palić w barze pomimo zakazu? Alternatywą dla tradycyjnego dymka mogą być papierosy elektroniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;nie;ucierpia;na;ustawie;antynikotynowej,116,0,596084.html) Firmy nie ucierpią na ustawie antynikotynowej Mimo szumnych i groźnych zapowiedzi przyjęte przez Sejm przepisy praktycznie niczego nie zmienią.
Tagi: zakaz palenia, hiszpania, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz