Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izba Reprezentantów chce jawnych gejów w armii

0
Podziel się:

Administracja czeka z wprowadzeniem nowego prawa na ekspertyzy wojskowe.

Izba Reprezentantów chce jawnych gejów w armii
(PAP/EPA)

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła poprawkę do ustawy o wydatkach obronnych, która umożliwia służbę wojskową jawnym homoseksualistów. *Chodzi o obowiązującą od 17 lat zasadę _ Don't Ask, Don't Tell _ (_ nie pytaj, nie mów _), czyli zakaz służby w wojsku gejów i lesbijek nie ukrywających swej odmienności. *

Oznacza ona, że dowódcy nie mogą pytać żołnierzy o orientację seksualną, ale ci z kolei nie mogą jej zdradzać swoim zachowaniem pod groźbą usunięcia z wojska.

Zasada ma jednak obowiązywać nadal do czasu, aż Pentagon ukończy w grudniu analizę na ten temat i przekaże ministrowi obrony Robertowi Gatesowi raport z zaleceniami, mający na celu uśmierzenie _ niepokojów _ w wojsku w związku z tą sprawą.

Senat zajmie się poprawką prawdopodobnie w przyszłym miesiącu. Aby weszła ona w życie, prezydent Barack Obama, minister Gates oraz przewodniczący Kolegium Połączonych Sztabów, admirał Mike Mullen muszą jeszcze wydać potwierdzenie, że nowe prawo nie będzie miało negatywnego wpływu na gotowość bojową, spójność jednostek i rekrutację żołnierzy.

Zasadę _ nie pytaj, nie mów _ wprowadzono w 1993 roku za rządów prezydenta Billa Clintona. Była wtedy kompromisem między pełną legalizacją służby homoseksualistów, a obowiązującym poprzednio całkowitym zakazem. Na jej podstawie zwolniono w ciągu ostatnich 17 lat ze służby ponad 13 tys. gejów i lesbijek. Obama przyrzekał znieść ją w czasie swej kampanii wyborczej.

Od 1993 roku - jak wskazują sondaże - wzrosła tolerancja Amerykanów wobec homoseksualistów. Na rzecz pełnej legalizacji ich służby w armii podaje się liczne argumenty. Jest legalna w wielu krajach. Armii USA brakuje żołnierzy, zwłaszcza znających język arabski, a takich m.in. zwolniono na podstawie przepisu _ Don't Ask, Don't Tell _.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)