Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jesteśmy skłonni płacić za ratowanie klimatu

0
Podziel się:

84 procent z nas uważa, że zanieczyszczenia są poważnym zagrożeniem.

Jesteśmy skłonni płacić za ratowanie klimatu
(rahim/CC/Flickr)
bEUmrHDp

Przeważająca większość Polaków (84 proc.) uważa, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, któremu trzeba aktywnie przeciwdziałać - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. *Jednak poparcie dla walki ze zmianami klimatu w porównaniu z jesienią ubiegłego roku spadło o 8 proc. *
Co trzeci badany wierzy, że podczas konferencji klimatycznej ONZ w Kopenhadze, która zaczyna się na początku grudnia, uda się osiągnąć kompromis w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Trzy czwarte (75 proc.) ankietowanych jest zdania, że to UE powinna odgrywać rolę światowego lidera w walce ze zmianami klimatycznymi, a ponad dwie trzecie (67 proc.) badanych deklaruje, że byliby skłonni zapłacić więcej za czystą energię. Jednak niemal jednak trzecia się na to nie zgadza.

Ponad dwie trzecie Polaków (69 proc.) jest przekonanych, że ze zmianami klimatycznymi należy walczyć, nawet gdyby miało to hamować wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, w ciągu minionego roku wzrósł odsetek osób, które są przeciwnego zdania - z 20 proc. do 26 proc.

bEUmrHDr

Główną korzyścią wynikającą - zdaniem Polaków - z walki ze zmianami klimatycznymi jest czystsze środowisko (64 proc.). Uboczne skutki walki ze zmianami klimatycznymi to według respondentów przede wszystkim wzrost cen energii (59 proc.).

Ponad połowa ankietowanych uważa, że każde państwo członkowskie powinno samodzielnie decydować, jakie działania związane z walką ze zmianami klimatycznymi może wprowadzić, zaś dla 37 proc. z nas byłoby lepiej, gdyby decyzje w tej kwestii były podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej.

Co drugi Polak (50 proc.) słyszał o pakiecie klimatycznym UE. Spośród jego poszczególnych założeń Polacy najczęściej słyszeli o tym, że biopaliwa do 2020 roku mają zaspokajać 10 proc. potrzeb sektora transportowego oraz o tym, że do 2020 roku o 20 proc. ma wzrosnąć wydajność energetyczna i wykorzystanie energii odnawialnej.

Ponad dwie trzecie (67 proc.) badanych deklaruje, że byliby skłonni zapłacić więcej za czystą energię. 27 proc. nie zgodziłoby się płacić więcej. Respondenci, którzy zgodziliby się płacić więcej za energię z czystych źródeł, na ogół (66 proc.) są skłonni zaakceptować jedynie niewielką podwyżkę - do 10 proc.

bEUmrHDx

Według badania, o planowanej na 7-18 grudnia światowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze słyszało 37 proc. z nas. Co trzeci respondent wierzy, że w Kopenhadze uda się osiągnąć porozumienie w kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez UE i inne kraje uprzemysłowione.

41 proc. badanych uważa, że w czasie konferencji klimatycznej uda się także podjąć konkretne zobowiązania dotyczące pomocy finansowej państw bogatszych dla rozwijających się w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

bEUmrHDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)