Notowania

pokojowa nagroda nobla
02.02.2011 11:17

Julian Assange dostanie Nobla?

Szanse są małe, zgodnie oceniają eksperci. Nominacja Wikileaks to inicjatywa Norwega Snorre Valena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(New Media Days/CC BY-SA 2.0/Flickr)

*Demaskatorski portal Wikileaks, założony przez Juliana Assange'a, został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla przez norweskiego polityka Snorre Valena. Valen uzasadnia nominację znaczeniem portalu dla wolności słowa, podał internetowy portal Times Live. *

We wtorek minął termin nadsyłania zgłoszeń kandydatur do nagrody. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone na początku października.

_ - Wkład, jaki Wikileaks wniosła na rzecz wolności słowa i transparencji jest jednym z najważniejszych w tym stuleciu _ - powiedział cytowany w środę przez norweską agencję NTB Valen.

Polityk powołał się na rolę, jaką Wikileaks odegrała w ujawnieniu aktywów byłego tunezyjskiego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i jego najbliższej rodziny, przyczyniając się do protestów, które doprowadziły do jego obalenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t123993.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;assange;to;szlachetny;duren;czy;ktos;znacznie;gorszy,152,0,733848.html) Winiecki: Assange to szlachetny dureń, czy ktoś znacznie gorszy?
Deputowany z rządzącej koalicyjnej partii socjalistyczno-lewicowej powołał się również na publikację przez Wikileaks dokumentów związanych z korupcją władz, rządów i korporacji, jak również związanych z _ nielegalną inwigilacją, zbrodniami wojennymi i torturami, jakich dopuszcza się pewna liczba państw _.

Pięcioosobowy Komitet Noblowski doradza, by osoby zgłaszające nie ujawniały zawczasu swoich propozycji. Formalnego takiego zakazu jednak nie ma, co pozwala na masę spekulacji przed ogłoszeniem nazwiska laureata. Prawo zgłaszania kandydatów do nagrody mają m.in. dotychczasowi jej laureaci oraz obecni i byli członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Kristian Berg-Harpviken, szef Instytutu badań nad pokojem w Oslo powiedział anglojęzycznemu norweskiemu portalowi _ The Foreigner _, że jest _ całkiem pewien, że pan Assange nagrody nie dostanie _. Według niego jest on _ zbyt kontrowersyjny, a przecieki Wikileaks budzą poważne pytania dotyczące kwestii bezpieczeństwa danych, jak również dostępności potencjalnie szkodliwych informacji _.

Także historyk Asle Sveen, ekspert noblowski, uważa, że w związku z oskarżeniem Assange'a w Szwecji o gwałt i molestowanie seksualne jest mało prawdopodobne, by dostał on nagrodę.

Ponadto, według amerykańskiego dziennikarza specjalizującego się w tematyce Pokojowych Nagród Nobla Scotta Londona, zgłoszenie Assange'a do nagrody jest nieco naciągane, czy wręcz niestosowne. Jak wyjaśnił, działania, za które przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla w jakiś sposób muszą, zgodnie z wolą Alfreda Nobla, _ przyczyniać się do braterstwa między narodami _.

W zeszłym roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano chińskiemu działaczowi praw człowieka Liu Xiaobo, który nie mógł, ponieważ pozostaje uwięziony w kraju, jej odebrać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;bedzie;musial;jeszcze;posiedziec,84,0,736596.html) Assange będzie musiał jeszcze posiedzieć Zwolennicy założyciela Wikileaks zbierają pieniądze na jego uwolnienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t123761.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tworca;wikileaks;oskarzony;o;gwalt;z;przyczyn;polittycznych,248,0,729080.html) Twórca Wikileaks oskarżony o gwałt. Z przyczyn polittycznych? Tak twierdzi adwokat Juliana Assange'a.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t123303.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/julian;assange;-;czlowiek;ktory;stworzyl;wikileaks,83,0,725587.html) Julian Assange - człowiek, który stworzył WikiLeaks Były haker, bez stałego adresu zameldowania, to autor serwisu, który jest na ustach wszystkich.
Tagi: pokojowa nagroda nobla, wikileaks, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz