Notowania

otyłość
04.08.2010 13:54

Już prawie co trzeci Amerykanin jest otyły

72,5 miliona Amerykanów ma problemy z otyłością. Ich liczba ciągle rośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kyle May/CC/Flickr)

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w USA otyłość zaczęła być problemem 2,4 mln osób w wieku powyżej 18 lat *- wynika z danych Ośrodka Zwalcznia Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie. *

W całych Stanach Zjednoczonych wskaźnik osób dotkniętych otyłością wynosi obecnie 27 proc., ale w co najmniej dziewięciu stanach przekracza 30 proc. Dziesięć lat temu w żadnym z nich liczba ta nie była tak wysoka.

Obecnie 72,5 mln Amerykanów uważanych jest za otyłych. Najwięcej w południowych stanach (28,4 proc.) a także na Środkowym Zachodzie (28,2 proc.). W Kolorado, gdzie mieszka najmniej w USA osób mających problem z wagą, wskaźnik otyłości wynosi 18,6 proc., ale już w położonym na południu USA stanie Mississippi - 34,4 proc..

_ - W Kolorado wskaźnik otyłości jest niższy, bo niemal dwie trzecie populacji mieszka w Denver, gdzie ludzie są bardziej aktywni _ - tłumaczy William Dietz, dyrektor wydziału CDC do spraw żywienia, aktywności fizycznej i otyłości.

W całych Stanach Zjednoczonych otyłość najczęściej jest problemem czarnoskórych kobiet (41,9 proc.) i Latynosów (30,7 proc.). Zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn wskaźnik otyłości jest niższy w przypadku osób lepiej wykształconych.

Leczenie chorób będących skutkiem otyłości: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy niektórych nowotworów, rocznie kosztuje już 147 mld dol. Jak szacuje CDC koszt leczenia jednego otyłego pacjenta jest o 1429 dol. wyższy niż osoby nie mającej problemu z wagą.

Walka z otyłością dzieci stała się priorytetem Pierwszej Damy USA Michell Obamy, która nie tylko promuje zdrowy tryb życia wśród najmłodszych Amerykanów i ich rodziców, ale także zabiega o środki na wprowadzenie odpowiednich zmian w szkolach.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: otyłość, usa, amerykanie, nadwaga, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz