Notowania

kenia
12.08.2009 17:57

Kenia: 7,6 mld drzew w akcji zalesiania

Wielkie zalesianie potrwa 20 lat. Ma zapobiec m.in. dotkliwym brakom wody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Rząd Kenii poinformował w środę o planowanej wielkiej akcji zalesiania: przez kolejnych 20 lat posadzonych zostanie w kraju ok. 7,6 mld drzew. *

Działania rządu w Nairobi mają zmniejszyć negatywne skutki trwającego od lat wyrębu lasów; przede wszystkim chodzi o dotkliwy brak wody i prądu.

Zaledwie 3 proc. ziemi w położonej na wschodzie Afryki Kenii pokrywają lasy chronione przez państwo. Docelowo ma to być 10 proc. Jak mówi minister środowiska John Michuki, aby osiągnąć ten cel, _ trzeba będzie obsadzić drzewami 4,1 mln ha _. Jak szacuje, w tym celu zostanie zasadzonych ok. 7,6 mld drzew. Koszt tego programu wyniesie ok. 20 mld USD w ciągu 20 lat. Wymieniona suma stanowi niemal dwukrotność rocznych wydatków kenijskiego rządu w roku finansowym 2009/2010.

Dla porównania: władze w Nairobi zamierzają wydać w tym roku ponad 650 mln USD na poprawę katastrofalnego stanu dróg i ok. 400 mln USD na projekty energetyczne.

Kenijczycy mocno odczuwają skutki wyniszczania lasów, które sprawia, że rzeki wysychają, co z kolei odbija się na produkcji prądu w hydroelektrowniach, na rolnictwie oraz turystyce.

Powierzchnia największego kompleksu leśnego w Kenii, Mau, wynosząca 400 tys. ha, w ostatnich latach zmniejszyła się o 25 proc. w związku z niekontrolowanym zasiedlaniem tych terenów, nielegalnym wyrębem drzew i produkcją węgla drzewnego. W zeszłym miesiącu premier Kenii Raila Odinga opublikował raport, według którego skorumpowani urzędnicy przydzielali politykom w latach 90. duże działki ziemi położone właśnie na terenie lasów Mau.
W 2004 roku kenijska działaczka Wangari Maathai otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za pracę na rzecz ochrony środowiska, rozwoju, demokracji i pokoju. M.in. w 1977 roku założyła w Kenii kobiecy Ruch Zielonego Pasa (Green Belt Movement), który z czasem rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje. W _ Zielonym Pasie _ zasadzono ponad 30 milionów drzew.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: kenia, ciekawostki, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz