Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komu zagraża materializm?

Osoby z niską samooceną mogą łatwiej wpadać w pułapkę materializmu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa badania, przeprowadzone zresztą przez ten sam zespół naukowców, ujawniły, że *osoby z niską samooceną mogą łatwiej wpadać w pułapkę materializmu. *

W eksperymentach uczestniczyły dzieci z 3 grup wiekowych. Okazało się, że poziom materializmu wzrastał przed pokwitaniem (w wieku 8-9 lat) i na samym początku okresu dojrzewania (12-13 lat), by spaść pod koniec liceum (16-18 lat). Pokrywa się to z wahaniami samoooceny, która spada na początku etapu dojrzewania, ale potem zaczyna się stopniowo odbudowywać.

"Poziom materializmu u nastolatków pozostaje pod bezpośrednim wpływem samooceny" - uważa Deborah Roedder John, szefowa zespołu naukowców, profesor marketingu w Szkole Zarządzania University of Minnesota.

W drugim z wymienionych studiów badacze zwiększali samoocenę dzieci, dostarczając im pozytywnych informacji na temat akceptacji rówieśników. Inni uczestnicy obozu letniego opisywali je jako mądre i zabawne.

Poziom materializmu u 12-13-latków spadał do poziomu obserwowanego w normalnych warunkach dopiero u 16-18-latków (Journal of Consumer Research).

Tagi: psychologia, ciekawostki, styl, lifestyle
Źródło:
Kopalnia Wiedzy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz