Notowania

alkohol
19.01.2010 15:54

Koniec alkoholowych konkursów w Wielkiej Brytanii?

Rząd chce zakazać w pubach picia na ilość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Brytyjskie władze planują zakazać organizowania w pubach konkursów, których uczestnicy prześcigają się w ilości wypijanego alkoholu oraz ofert w rodzaju _ pijesz, ile chcesz _. Wszystko po to, by ograniczyć spożycie alkoholu wśród Brytyjczyków - poinformował rząd.

W odpowiedzi lekarze i przedstawiciele służby zdrowia zwracają uwagę, że rząd nie sięgnął po najskuteczniejszą broń: wyznaczenie minimalnych cen alkoholu.

Carys Davis, rzeczniczka organizacji Alcohol Concern, zwalczającej plagę pijaństwa, przyznała jednak, że zaproponowane zmiany są _ lepsze niż nic _. W jej opinii zakaz konkursów w piciu i innych promocji może przyczynić się do ograniczenia problemu.

Rządowe statystyki sugerują, że od 1991 roku w Wielkiej Brytanii podwoiła się liczba zgonów związanych ze spożywaniem alkoholu.
W ubiegłym roku naczelny lekarz Anglii i Walii Liam Donaldson ocenił, że kontrolowanie minimalnych cen alkoholu może przełożyć się na zmniejszenie o prawie 100 tys. liczby przyjęć do szpitali i ograniczenie liczby przestępstw o 45 tys. rocznie.

Szef resortu spraw wewnętrznych Alan Johnson powiedział we wtorek radiu BBC, że nie wyklucza wprowadzenia cen minimalnych, ale nie chce karać _ osób pijących odpowiedzialnie, ale mających niskie dochody _.

Nowe ustalenia najprawdopodobniej wejdą w życie w tym roku po przyjęciu ich przez parlament. Nałożą one na bary obowiązek sprzedaży mniejszych ilości alkoholu i podawania bezpłatnie wody.

Proponowane przepisy są podobne do dobrowolnego kodeksu opracowanego w 2005 roku przez stowarzyszenie reprezentujące browary i puby Beer and Pub Association. Kodeks wzywał do położenia kresu _ nieodpowiedzialnym promocjom _, w tym ofertom _ pijesz, ile możesz _. Zlecony przez rząd raport z 2008 roku twierdził jednak, że proponowane standardy były lekceważone.

_ - Przemysł (alkoholowy) do tej pory udowodnił, że nie jest w stanie sam się regulować _ - powiedziała Carys Davis z organizacji Alcohol Concern.

Samo stowarzyszenie Beer and Pub Association podkreśliło z kolei, że popiera metody walki z pijaństwem, ale rząd postępuje nie fair uderzając w bary, ponieważ w czasach recesji większość alkoholu sprzedaje się w supermarketach.

* [ Żubrówka trafi do USA ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zubrowka;trafi;do;usa,15,0,576271.html )
* [ Bary, kawiarnie, puby i dyskoteki bez papierosa? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bary;kawiarnie;puby;i;dyskoteki;bez;papierosa,25,0,574233.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: alkohol, wielka brytania, konkurs, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz