Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa szuka pieniędzy na film o Grunwaldzie

0
Podziel się:

Myśli o Polsce i Białorusi. Jednak wizja tego krajów co do losów bitwy jest inna niż nasza.

Litwa szuka pieniędzy na film o Grunwaldzie
(PAP/Monika Kaczyńska)
bEEqEbAR

Litewskie ministerstwo kultury chce zainteresować udziałem w produkcji Polskę i Białoruś. Brakuje mu funduszy na nakręcenie filmu w sześćsetną rocznicę bitwy.

Arunas Stoszkus, producent filmu _ Grunwald-Dzień Żelaza _twierdzi, że wiceminister kultury Litwy Donatas Valancziauskas w ostatnich kilku tygodniach odwiedził Warszawę i Mińsk z propozycją współtworzenia filmu.

_ - Jednakże nie ma żadnych konkretnych porozumień, są jedynie teoretyczne rozważania na temat możliwości współpracy _ - mówi na łamach dziennika producent Stoszkus.

bEEqEbAT

Litewski producent przyznaje, że przy produkcji filmu o Grunwaldzie współpraca z Polakami jest bardziej logiczna aniżeli z Białorusinami.

_ - Ten film będzie o historii stosunków dwóch wielkich przedstawicieli narodów polskiego i litewskiego, Jagiełły i Witolda. Uważamy, że Polacy powinni być naszymi strategicznymi partnerami _ - uważa Stoszkus.

Historycy zaznaczają, że współpraca przy tworzeniu tego filmu byłaby bardzo trudna. - _ W sprawie Grunwaldu nawet litewscy historycy nie są zgodni. Dlatego trudno sobie wyobrazić, by historycy trzech państw mieli na ten temat wspólne zdanie _ - twierdzi na łamach dziennika _ Respublika _ historyk Inga Baranauskiene.

Arunas Stoszkus nie sądzi jednak, żeby między historykami Polski i Litwy w kwestii Grunwaldu wystąpiły znaczne sprzeczności. _ - Drastycznych wypaczeń ani nieporozumień nie powinno być _ - mówi. Zaznacza też, że _ jeżeli Polacy zgodziliby się uczestniczyć w produkcji, bez wątpienia uwzględnione byłyby opinie polskich historyków _.

bEEqEbAZ

Przed ponad rokiem, jeszcze przed kryzysem gospodarczym, rząd litewski postanowił zrealizować film _ Grunwald-Dzień Żelaza _. Miał to być dramat epicki, zrealizowany z dużym rozmachem, przedstawiający nie tylko bitwę pod Grunwaldem, ale też jeden z najbardziej dramatycznych okresów tworzenia się państwowości litewskiej. Miał pokazać ewolucję stosunków między stryjecznymi braćmi Wielkim Księciem Litewskim Witoldem a królem Polski Władysławem Jagiełłą.

Poza tym wszystkie wydarzenia sprzed 600 lat miałyby być przedstawione zgodnie z litewską wersją historyczną, czyli taką, że Krzyżacy zostali pokonani jedynie dzięki oddziałom litewskim.

Początkowo budżet pełnometrażowego obrazu miał wynosić 17 mln litów (około 5 mln euro). Teraz, ze względu na kryzys, litewskie ministerstwo finansów rozważa możliwość przyznania jedynie 3,5 mln litów (około miliona euro) i to jeszcze jest niepewne.

Producent filmu Arunas Stoszkus mówi, że w obecnej sytuacji film na pewno nie powstanie na rocznicę 600-lecia bitwy, tak jak zakładano. Nie wiadomo także, czy zostanie zrealizowany w 2011 roku.

bEEqEbBa

Na zdjęciu historyczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

bEEqEbBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)