Notowania

Łotwa
24.02.2010 19:39

Łotwa: Hakerzy wykradli dokumenty podatkowe

Poufne dane z komputerów rządowych trafiły do internetu. Wyciekły m.in. płace policji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssuni/iStockphoto)

Tajemnicza grupa hakerów wykradła miliony poufnych dokumentów podatkowych z komputerów rządowych na Łotwie i publikuje teraz w internecie dane wskazujące, komu powodzi się całkiem nieźle, podczas gdy inni cierpią z powodu recesji.

Ugrupowanie hakerów, przedstawiające się jako Armia Ludowa Czwartego Przebudzenia, poinformowało łotewską telewizję o ściągnięciu w ciągu kilku miesięcy milionów poufnych dokumentów z serwerów służby podatkowej.

W środę jeden z członków tej grupy, występujący jako Neo, opublikował w portalu społecznościowym Twitter dane o płacach w łotewskiej policji. Wcześniej Neo udostępnił w internecie materiały pokazujące, że szef komunalnej firmy ciepłowniczej w Rydze Aris Zigurs wypłacił sobie w zeszłym roku 16 tysięcy łatów (32 tys. USD) premii. Suma całkiem spora, zwłaszcza że w ramach walki z recesją wielu pracownikom przedsiębiorstw komunalnych ograniczano wtedy zarobki. Zigurs przyznał łotewskim mediom, że Neo opublikował prawdziwe dane.

Nic nie wiadomo na temat tajemniczego hakera, który imię Neo _ pożyczył _ od bohatera filmu _ Matrix _. Nie wiadomo nawet, czy to mężczyzna czy kobieta. Sam Neo dawał ostatnio do zrozumienia, że przebywa gdzieś za granicą.

Wielu Łotyszów z sympatią przygląda się działalności tego hakera, odsłaniającego niesprawiedliwości, dysproporcje i przypadki marnotrawienia środków publicznych. Tłem jest fatalna sytuacja gospodarcza Łotwy, charakteryzująca się 23-procentowym bezrobociem.

Policja poszukuje Neo i jego kompanów, choć tak naprawdę nie wiadomo, ilu ich może być i gdzie ich szukać. Władze uświadomiły sobie, jak słabo zabezpieczone są ich systemy komputerowe. Prezydent Łotwy Valdis Zatlers wezwał do natychmiastowych działań mających poprawić zabezpieczenia.

* [ Unia Europejska pomoże **Łotwie** ]( http://news.money.pl/artykul/unia;europejska;pomoze;lotwie,74,0,458314.html )
* [ Kryzys spowodował tąpnięcie gospodarcze na **Łotwie** ]( http://news.money.pl/artykul/kryzys;spowodowal;tapniecie;gospodarcze;na;lotwie,19,0,565267.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: Łotwa, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz