Notowania

chiny
18.05.2010 08:17

Najbogatszy biznesmen Chin trafi do więzienia

Huang Guangyu został skazany na 14 lat więzienia oraz grzywnę wysokości 88 mln dol. za korupcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Niegdyś najbogatszy człowiek w Chinach Huang Guangyu (na zdjęciu) został skazany na 14 lat więzienia oraz grzywnę wysokości 600 mln juanów (88 mln dol.) za korupcję oraz nielegalne operacje giełdowe i biznesowe - poinformowała agencja Xinhua.

Huang zbudował fortunę założywszy w 1987 roku sieć handlową GOME Electrical Appliances Holdings Ltd. sprzedającą m.in. urządzenia elektryczne.

W listopadzie 2008 roku został zatrzymany pod zarzutem manipulacji giełdowych.

Śledztwo w jego sprawie zataczało coraz szersze kręgi, obejmując państwowych urzędników i policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą - pisze Reuters. Xinhua nie podała we wtorek informacji o losach innych oskarżonych.

Wartość majątku Huanga, który wychował się w ubogiej rodzinie w prowincji Guangdong, oceniana była w 2008 roku na 6,3 mld dol. Znalazł się wtedy na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi w Chinach.

Po aresztowaniu Huanga zarząd GOME starał się jak najbardziej zdystansować od założyciela firmy. Zmieniono jej logo, powołano nowego prezesa, a blisko 25 proc. udziałów spółki sprzedano za 418 mln dol. amerykańskiej firmie Bain Capital.

Pod koniec 2009 roku Huang posiadał wciąż blisko jedna trzecią udziałów w GOME, wycenianą na 1,9 mld dol.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Dostał 96 tys. dolarów za 11 lat w **więzieniu** ]( http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/dostal;96;tys;dolarow;za;11;lat;w;wiezieniu,156,0,619932.html )
* [ Wyroki za szpiegostwo dla pracowników Rio Tinto ]( http://news.money.pl/artykul/wyroki;za;szpiegostwo;dla;pracownikow;rio;tinto,23,0,603927.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chiny, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz