Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Naukowcy chcą zbudować kosmiczną śmieciarkę

0
Podziel się:

Odpadkami orbitującymi wokół Ziemi, miałby się zająć specjalny statek.

Naukowcy chcą zbudować kosmiczną śmieciarkę
(materiały prasowe ISRO)

Europejscy naukowcy mają nowy pomysł na pozbycie się śmieci orbitujących wokół Ziemi. Miałaby się nimi zająć specjalna kosmiczna śmieciarka.

Wokół Ziemi orbituje co najmniej 17 tysięcy dużych fragmentów kosmicznego złomu. Są to na przykład części rakiet czy starych satelitów. Zagrażają astronautom i działającym satelitom, mogą też zderzać się ze sobą i rozpadać na mniejsze fragmenty. Dlatego europejscy naukowcy konstruują statek, który podlatywałby do kawałka złomu, przyczepiał specjalny zestaw napędowy i wysyłałby go w kierunku Ziemi. Złom spalałby się potem w atmosferze.

Mniejszymi śmieciami ma się z kolei zająć orbitalny odkurzacz. Skonstruowany w Wielkiej Brytanii Cube Sail ma na orbicie rozwijać zrobiony z cienkiego plastiku żagiel o powierzchni 25 metrów kwadratowych.

Zebrane w ten sposób małe śmieci też płonęłyby w atmosferze. Testy zaplanowano wstępnie na przyszły rok. Plan projektu publikuje pismo Acta Astronautica.

O kosmicznych projektach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t112993.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nastepca;hubblea;za;6;5;mld;dolarow,87,0,708695.html) Następca Hubble'a za 6,5 mld dolarów Taki będzie koszt zbudowania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t112995.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/sport_podroze/artykul/wycieczka;w;kosmos;za;200;tysiecy;dolarow,15,0,690447.html) Wycieczka w kosmos za 200 tysięcy dolarów Komercyjny statek Enterprise po raz pierwszy poleciał na orbitę okołoziemską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)