Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oficjalny wzorzec kilograma waży mniej niż kilogram

Czy chemikalia będą wkrótce ponownie mierzone w "skrupułach" (łaciński scrupulus = kamyk) jak robili to aptekarze minionych wieków?

Podziel się
Dodaj komentarz

*Czy chemikalia będą wkrótce ponownie mierzone w "skrupułach" (łaciński scrupulus = kamyk) jak robili to aptekarze minionych wieków? *Czy Brytyjczycy mają jednak rację podając wagę ciała nie w kilogramach, lecz w kamieniach ( "Stone" = 0,1575 kilogramów)? Kilogram nie jest już tym, czym był kiedyś.

Wzorzec kilograma, walec składający się z 90 procent platyny i dziesięciu procent irydu, jest przechowywany od roku 1889 w sejfie Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM) w Sèvres pod Paryżem. Jest to jedyna obowiązująca na całym świecie norma dla wagi.

Jak podaje agencja informacyjna AP, w ciągu ostatniego stulecia wzorzec stracił około 50 mikrogramów (0,00005 gramów) - przynajmniej w porównaniu do średniej wartości kopii przechowywanych przez narodowe instytucje.

Co czterdzieści lat wzorzec jest wydobywany spod podwójnej pokrywy _ Z tego powodu fizycy z całego świata spotkają się w listopadzie w Paryżu, aby znaleźć przyczynę zagadkowego ubytku. Możliwe jest, że podczas odlewania walca zostały w nim zamknięte atomy wodoru, które z czasem się ulotniły. _próżniowej i porównywany z replikami. Istnieją pomiędzy nimi niewielkie różnice, dlatego ustanawiana jest wartość średnia.

W przypadku kopii pism, kopie robione z kopi są zawsze mniej dokładne. To samo obowiązuje przy "kalibrowaniu" wag. Tym bardziej istotne jest, aby oryginał był absolutnie niezmienny.

Dla sklepów warzywniczych nie stanowi to zapewne żadnego problemu, ale w przemyśle farmaceutycznym i dla chemii analitycznej zmiany te zostaną pewnego dnia zauważone. Chemicy muszą odważyć substancje dokładnie co do mikrograma. Jeśli francuski mikrogram nie odpowiada ściśle mikrogramowi w innym kraju, może to stać się problemem.

Aby nie być zależnym od paryskiego walca, w roku 2011 Międzynarodowe Biuro Miar będzie chciało znaleźć odniesienie zastępcze. Kandydatem jest stała uniwersalna: na przykład liczba Avogadra (liczba cząstek elementarnych na ilość materiału). Na nią mogliby się powoływać również farmaceuci - bez skrupułów.

Tagi: wzorzec, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz