Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papierosy
17.08.2011 10:55

Ostrzeżenia na papierosach. Jest pozew koncernów

Protestują przeciwko drastycznym zdjęciom osób chorych i zmarłych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexey Fursov/Dreamstime)

Pięć amerykańskich koncernów tytoniowych złożyło w sądzie pozew przeciwko urzędowi kontroli leków i żywności, kwestionując nowe przepisy, nakazujące umieszczanie na paczkach papierosów graficznych ostrzeżeń przed skutkami palenia._ _

_ - Państwo może wymagać ostrzeżeń, które są jasne i pozbawione kontrowersji, ale nie może wymagać, żeby paczka papierosów służyła jako miniaturowy billboard do reklamowania rządowej kampanii antynikotynowej _ - oświadczył prawnik reprezentujący koncerny tytoniowe, Floyd Abrams. Według niego, nowe opakowania godzą w zapisaną w pierwszej poprawce do konstytucji USA wolność słowa.

Chodzi o drastyczne w swej dosłowności zdjęcia osób zmarłych lub chorych na raka, chorobę wywołaną w wielu wypadkach paleniem papierosów. Ich umieszczanie na wszystkich paczkach papierosów w USA będzie konieczne po wejściu w życie nowych przepisów. Jedna z fotografii ukazuje np. mężczyznę oddychającego przez rurkę tracheotomijną, stosowaną w przypadkach nowotworu tchawicy.

FDA nakazała producentom papierosów zaopatrzenie opakowań w te etykietki do września 2012 roku. Będą one musiały zajmować połowę przedniej i połowę tylnej powierzchni paczki z papierosami. Podobne ostrzeżenia będą musiały wypełniać 20 procent powierzchni reklam papierosów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m90930.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/agresywni;palacze;ostry;zakaz;i;bojki,111,0,749679.html) Agresywni palacze. Ostry zakaz i bójki

W USA już od lat 60. obowiązują słowne ostrzeżenia o szkodliwości palenia, umieszczane na paczkach papierosów. Krytycy jednak uznają je za nieskuteczne. Rząd twierdzi, że w rok po wprowadzeniu nowych, obrazkowych ostrzeżeń ponad 200 tysięcy palaczy porzuci nałóg.

Pięć koncernów tytoniowych: RJ Reynolds Tobacco, Lorillard Tobacco, Commonwealth Brands, Liggett Group i Santa Fe Natural Tobacco złożyło we wtorek pozew mający na celu opóźnienie wejścia w życie nowego prawa.

Największy producent papierosów w USA, Altria (firma macierzysta koncernu Philip Morris) nie dołączyła się do pozwu przeciwko FDA. Każdego roku w USA z powodu palenia papierosów umiera 443 tys. ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t126526.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;nie;chca;papierosow;w;ujednoliconych;opakowaniach,243,0,887795.html) Zmiany dotyczące palaczy? Polacy przeciw Wykazały to konsultacje, które Komisja Europejska przeprowadziła z unijnymi krajami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/gigant;tytoniowy;kontra;rzad;australii,24,0,860952.html) Gigant tytoniowy kontra rząd Australii Philip Morris pozwał rząd w Sydney. Nie chce sprzedawać papierosów w identycznych opakowaniach, z drastycznymi zdjęciami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/szokujace-zdjecia-na-papierosach-zobacz-wszystkie.html) Szokujące zdjęcia na papierosach. Zobacz wszystkie Ciało w kostnicy, pacjent z maską tlenową czy scena z reanimacji - takie obrazki mają się pojawić na opakowaniach papierosów.
Tagi: papierosy, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz