Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze wcale nie są takie brudne

0
Podziel się

Na banknotach znajduje się znacznie mniej bakterii, niż zwykło się sądzić - twierdzą naukowcy.

Pieniądze wcale nie są takie brudne
(quaziefoto/CC/Flickr)
bDIcXITF

Australijski mikrobiolog dowodzi, że na banknotach znajduje się znacznie mniej bakterii, niż zwykło się sądzić; dotyczy to zwłaszcza pieniędzy w państwach najbardziej rozwiniętych - podaje strona internetowa Science Alert.

Zdaniem doktora Franka Vriesekoopa z uniwersytetu w Ballarat w australijskim stanie Wiktoria nigdzie na świecie ilość bakterii chorobotwórczych na banknotach nie osiąga poziomu niebezpiecznego dla zdrowia.

W badaniu uczestniczyli mikrobiolodzy z uczelni i instytucji naukowych 10 państw: Australii, Burkiny Faso, Meksyku, Chin, Irlandii, Holandii, Nowej Zelandii, Nigerii, USA i Wielkiej Brytanii. Naukowcy przeprowadzili analizę mikrobiologiczną 1280 banknotów ze sklepów i lokali gastronomicznych.

bDIcXITH

Poziom warstwy brudu na banknocie, a tym samym ilości mikroorganizmów na nim, zależy, oczywiście, od wieku pieniądza, ale też od materiału, z jakiego jest zrobiony - mówi doktor Vriesekoop. W większości państw podstawowym materiałem jest celuloza. Mniej bakterii jest na banknotach wykonanych z tworzyw sztucznych. Na takie materiały przeszły m.in. Australia i Nowa Zelandia.

Mimo wszystko naukowcy wciąż radzą, by rękami, którymi liczymy banknoty, nie dotykać produktów żywnościowych.

Czytaj w Money.pl

bDIcXIUi
ciekawostki
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)