Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pijemy coraz tańsze piwa. I coraz mniej

0
Podziel się:

Wart 13 mld zł rynek piwowarski kurczy się drugi rok z rzędu. Tym razem o 4 proc.

Pijemy coraz tańsze piwa. I coraz mniej
(.shock/Dreamstime)

W tym roku wypijemy około 90 litrów piwa na głowę - o 10 mniej niż spodziewali się piwowarzy. Remedium przed dalszym spadkiem sprzedaży chmielowego trunku mają być głównie tańsze produkty.

Polacy coraz rzadziej sięgają po piwa z górnej i średniej półki, wybierając tańsze i słabsze odmiany. Według prognoz, w tym roku rynek piwowarski skurczy się drugi rok z rzędu - prawdopodobnie o 4 procent (w 2009 roku było to 10 procent). Wzrostów sprzedaży nie zapowiada żaden poważany gracz - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

- _ Jeszcze niedawno realne były prognozy o konsumpcji stu litrów piwa na osobę rocznie. Tymczasem wskaźnik ten spadł _ - przyznaje Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec. Te informacje potwierdzają twarde dane z branży browarniczej.

Najwięcej stracili liderzy. Kompania Piwowarska (m.in. piwo Tyskie) w tradycyjnie najlepszym sezonie, czyli od początku kwietnia do końca września, sprzedała łącznie 8 mln hl piwa - o niemal 6 procent mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Z kolei Grupa Żywiec w I półroczu zanotowała spadek przekraczający 5 procent.

Piwa ze średniej i górnej półki zaliczyły największy spadek sprzedaży, ale tańsze sprzedają się całkiem nieźle. W ciągu ostatnich miesięcy niektóre marki z segmentu low-cost, jak Harnaś czy Kasztelan, zwiększyły swoją sprzedaż nawet o kilkanaście procent. W przyszłym roku do stu sprzedawanych marek piwa może dołączyć nawet kilkanaście nowych, znacznie tańszych.

Browary zamierzają warzyć tańsze marki również ze względu na rosnące koszty produkcji. Jęczmień jest obecnie o 50 procent droższy niż w 2009 roku. Podrożał także używany do produkcji piwa słód - o 15-20 proc - informuje _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t35310.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/inspekcja;sprawdzila;piwo;nie;zawsze;spelnia;normy,121,0,676985.html) Inspekcja sprawdziła piwo: nie zawsze spełnia normy Blisko 25 proc. partii nie spełniało wymogów w zakresie parametrów fizykochemicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t93594.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chmielarze;protestuja;w;piwie;jest;za;duzo;syntetykow,198,0,604358.html) Chmielarze protestują: "W piwie jest za dużo syntetyków" Rolnicy podkreślają, że uprawy stają się nieopłacalne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t19970.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czesi;wprowadzili;na;rynek;piwo;dla;psow,6,0,589830.html) Czesi wprowadzili na rynek piwo dla psów Smakołyk zawiera m.in. wywar z jagnięciny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)