Notowania

Polityka, czyli bułgarski sposób na pranie brudnych pieniędzy

Rocznie w Bułgarii pranych jest 4-5 mld lewów (2-2,5 mld euro).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kupowanie polityków jest specyficznym bułgarskim sposobem na pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw - stwierdza raport wpływowego pozarządowego Ośrodka Badania Demokracji, o którym informuje sofijska prasa. *

Początkowo stosowano podstawowe schematy prania pieniędzy - inwestowano w budownictwo, nieruchomości, luksusowe sklepy, turystykę. W ostatnich 3 latach jednak przestępczość zorganizowana przeszła do tzw. politycznych inwestycji - kupowania głosów wyborców i polityków.

Eksperci szacują, że rocznie w Bułgarii pranych jest *4-5 mld lewów *(2-2,5 mld euro).
Po raz pierwszy zjawisko to zauważono w wyborach lokalnych w 2007 roku, a ponownie w wyborach parlamentarnych w 2009 roku, kiedy jednak tzw. partiom biznesu zabrakło ułamków procentów do wprowadzenia posłów do Zgromadzenia Narodowego - stwierdził ekspert ośrodka Tichomir Bezłow. Według niego coraz więcej pieniędzy płynie na partie polityczne, co jednak jest zjawiskiem bardzo trudnym do udowodnienia.

Czynnikiem utrudniającym walkę z praniem pieniędzy jest fakt, że jest to przestępstwo skomplikowane, walczyć z nim trudno, potrzebna jest wiedza specjalistyczna, a organa powołane do walki z nim koncentrują siły na zwalczaniu łatwiejszych do ujawnienia i udowodnienia przestępstw - wyjaśnił Bezłow.

W ostatnich tygodniach w Bułgarii odnotowano postępy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, w tym także w walce z praniem pieniędzy. Przeprowadzono kilkanaście aresztowań na wysokich szczeblach, zarówno w świecie przestępczym, jak i wśród związanych z nim przedstawicieli zalegalizowanego biznesu i wysokich urzędników państwowych.

Chodzi o gang, który dokonał kilkunastu porwań dla okupu i o jego kontakty w MSW, o grupy zajmujące się wymuszaniem haraczy, handlem narkotykami i stręczycielstwem. Akcja pod kryptonimem _ Ośmiornica _ zyskała uznanie ze strony Unii Europejskiej.

Na spotkaniu z przedstawicielami mediów zagranicznych w Sofii prokurator generalny Borys Wełczew ocenił, że przestępczość w Bułgarii osiągnęła krytycznie wysoki poziom i że nastąpił przełom.

_ - Zatrzymano ludzi, uważanych za nietykalnych przez ostatnie 20 lat. Społeczeństwo dojrzało do takiego przełomu _ - zaznaczył. Według niego ostatnie akcje, przeprowadzone przez łączone ekipy prokuratury, MSW i służb specjalnych, to dopiero początek. Do końca roku mają być zatrzymani czołowi przedstawiciele świata przestępczego, około 200-300 osób.

* [ **Bułgaria** szuka informacji o kontach w Szwajcarii ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bulgaria;szuka;informacji;o;kontach;w;szwajcarii,180,0,587444.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: bułgaria, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz