Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy naukowcy będą budować największy laser świata

0
Podziel się:

Prace nad projektem trwają od 2007 r. pod Hamburgiem.

Polscy naukowcy będą budować największy laser świata
(AndreasReh/iStockphoto)

Polska została udziałowcem spółki X-FEL GmbH - budującej największy laser świata. Akt notarialny o zakupie 546 udziałów w spółce podpisał w Hamburgu wicedyrektor Instytutu Problemów Jądrowych im Andrzeja Sołtana w Świerku (IPJ) Zbigniew Gołębiewski.

_ - IPJ reprezentuje w spółce polski rząd, a nabycie udziałów jest konsekwencją umowy międzynarodowej ratyfikowanej w kwietniu tego roku _ - poinformował w przesłanym komunikacie rzecznik IPJ dr Marek Pawłowski.

Podkreślił, że po podpisaniu aktu notarialnego Polska stała się pełnoprawnym udziałowcem w europejskim projekcie X-FEL, do którego do 2014 roku ma dostarczyć wkład rzeczowy i finansowy na kwotę 21,6 mln euro. - _ Udział Polski w przedsięwzięciu zapewni możliwość wykorzystywania w przyszłości możliwości badawczych i technicznych lasera przez polskich fizyków, chemików, biologów i inżynierów materiałowych _ - zaznaczył dr Pawłowski.

Rentgenowski laser na swobodnych elektronach X-FEL to największe i najbardziej nowatorskie urządzenie badawcze tego typu na świecie. Prace nad nim trwają od 2007 roku w niemieckim ośrodku synchrotronowym DESY pod Hamburgiem.

Wkład finansowy Niemiec w realizację projektu XFEL wynosi 54 proc., Rosji 23 proc., pozostała część została rozdzielona między kilkanaście krajów europejskich.
Koszty budowy urządzeń badawczych o podobnym do lasera XFEL stopniu złożoności są tak duże, że nawet kraje wysoko rozwinięte nie są w stanie pokryć ich samodzielnie. Z tego powodu narodziła się nowa koncepcja własności infrastruktury badawczej - międzynarodowe spółki z wkładem finansowym wielu krajów.

W celu wykupienia udziałów i przystąpienia do spółki XFEL powołano w Polsce konsorcjum osiemnastu instytucji naukowo-dydaktycznych, naukowo-badawczych oraz przemysłowych. Instytucją reprezentującą konsorcjum XFEL Polska został Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, który pełni rolę koordynatora.

Laser XFEL będzie miał długość 3,4 km. Pełną zdolność operacyjną osiągnie w 2014 roku. Mechanizm generowania wiązki laserowej umożliwi modyfikowanie długości fali laserowej i dopasowanie jej do struktury energetycznej atomów lub cząsteczek oświetlanej próbki. XFEL będzie emitował fale elektromagnetyczne o długościach w zakresie od 6 do 0,1 nanometra (jeden nanometr to jedna miliardowa część metra).

_ - Zdolność laserów FEL do regulowania długości emitowanej fali elektromagnetycznej otwiera nowe perspektywy badawcze, np. pozwala lokalizować atomy w cząsteczkach białek i umożliwia badanie wirusów _- wyjaśnił Pawłowski.

Jak dodał, lasery tego typu generują impulsy światła trwające zaledwie dziesiątki femtosekund. Tak krótkie impulsy umożliwiają filmowanie przebiegu reakcji chemicznych i procesów biologicznych. Dodatkowo spójność światła laserowego pozwala - podobnie jak w holografii - rejestrować obrazy trójwymiarowe. Dzięki olbrzymiej mocy impulsów można również modyfikować powierzchnie materiałów w celu nadania im niezwykłych własności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;postawi;na;innowacje;stracimy;miliardy;euro,19,0,659731.html) Unia postawi na innowacje, stracimy miliardy euro W pozyskiwaniu środków na badania naukowe zbliżona do nas wielkością Hiszpania, jest od nas sześciokrotnie skuteczniejsza. Niemcy biją wszystkich na głowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t82323.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tylko;13;proc;budzetu;nauki;idzie;na;granty,11,0,572427.html) Tylko 13 proc. budżetu nauki idzie na granty Rzadko otrzymują je obiecujący naukowcy. Ma to zmienić Narodowe Centrum Nauki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t46357.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/student;duzo;kosztuje;to;sie;zmieni,255,0,489471.html) Student dużo kosztuje. To się zmieni? Rocznie z budżetu na jednego studenta dziennego wydajemy około 14,3 tys. złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t91674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;w;ogonie;europy;pod;wzgledem;nowych;technologii,207,0,592847.html) Polska w ogonie Europy pod względem nowych technologii Debata z prof. Danutą Huebner w Parlamencie Europejskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)