Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie ambasady wchodzą w wirtualny świat

0
Podziel się

Szlak przeciera ambasada RP w Izraelu, która ma profil na Facebooku.

Polskie ambasady wchodzą w wirtualny świat
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)
bEhbMmdh

Polska dyplomacja broni się przed kryzysem - z powodu braku wystarczających środków na promocje nasze zagraniczne placówki starają się korzystać z możliwości informacyjnych jakie daje internet.

Szlak przeciera ambasada RP w Izraelu, która od kilku dni ma już swój profil na portalu społecznościowym Facebook.

_ - Ambasada opowiada na Facebooku o poważnych rzeczach, chociaż staramy się utrzymać taki facebookowy klimat społeczności, dlatego staramy się publikować różne rzeczy. Ambasada w Tel-Awiwie jest pierwszą placówką polską, która zaistniała na Facebooku, będziemy to rozwijać. Mam nadzieję, że wkrótce dołączą do nas inne konsulaty i ambasady _ - tłumaczy Jacek Olejnik z polskiej placówki w Izraelu.

bEhbMmdj

na 2010 r. w projekcie budżetu zapisano dla resortu spraw zagranicznych *1 mld 476 mln zł *(wzrost o 16,7 proc. w stosunku do 2009 roku). 308 mln zł przewidziano na wynagrodzenia dla pracowników, 174 mln zł na inwestycje, 734 mln zł na wydatki bieżące, 212 mln zł na zobowiązania międzynarodowe, 36 mln zł na działalność konsularną i polonijną oraz 11 mln zł na pozostałe wydatki.
Ambasada pokazuje na swoim profilu zdjęcia współczesnej Polski, fotografie przyrodnicze, krótkie filmy; znajdują się tam też wpisy na temat interesujących wydarzeń dotyczących zarówno Izraela jak i naszego kraju. Duży odzew internautów wywołał np. post wspomnieniowy po śmierci Marka Edelmana.

_ - Chodzi o to, żeby Izraelczycy widzieli, że Polska to nie tylko Auschwitz-Birkenau, chcemy, żeby też jeździli odwiedzić Toruń, Malbork, Lublin albo Wrocław, żeby tam spędzili parę dni, trochę się tam pobawili, zwiedzili nasze muzea, dowiedzieli się czegoś więcej o współczesnej Polsce _ - mówi Olejnik.

Póki co ambasada ma ponad 400 przyjaciół, ale codziennie pojawia się kilka nowych osób lub instytucji, które śledzą, co zamieszcza w sieci nasza placówka. _ Ale to jest raptem ponad tydzień, proszę dać mi trochę czasu, będziemy mieć ponad tysiąc przyjaciół _ - zapowiada dyplomata.

Wśród osób śledzących _ co nowego _ u naszej ambasady jest premier Izraela Benjamin Netanjahu, tamtejszy wiceminister spraw zagranicznych, a także młodzi Izraelczycy, studenci, artyści Izraelscy, i Polacy, którzy interesują się stosunkami polsko-izraelskimi.

bEhbMmdp

Kwestią dni - według zapowiedzi pracowników ambasady - jest uruchomienie kolejnych kanałów komunikacji: mikro bloga Twitter, YouTube, a także rejestracji placówki na izraelskich portalach społecznościowych i blogach.

Facebook - jak tłumaczy nasz dyplomata - jest obecnie jednym z najpopularniejszych komunikatorów w Izraelu. Wpisy pochodzące z naszej placówki są po angielsku, ale wkrótce ambasada ma również publikować na portalach hebrajskojęzycznych.

Szef MSZRadosław Sikorski, który dowiedział się o tej inicjatywie od dziennikarzy podczas niedawnej podróży do Izraela skomentował krótko: pochwalam inwencję ambasady.

To jednak nie wszystko - tzw. stronę fanowską ma też nasza placówka przy ONZ w Nowym Jorku. Swoje oficjalne konto na Blipie, portalu umożliwiającym prowadzenie mikrobloga ma od 9 października samo MSZ. Znajdziemy na nim zdjęcia (póki co są dwa), oraz wpisy dotyczące aktualnych wydarzeń związanych z pracą resortu spraw zagranicznych.

bEhbMmdq

ZOBACZ TAKŻE:

bEhbMmdK
ciekawostki
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)