Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pączki
17.02.2010 06:54

Polskie pączki powoli podbijają Amerykę

Promują je organizacje polonijne. W niektórych regionach przyjęły się na dobre.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fir0002/Flagstaffotos/GFDL)

W amerykańskie ostatki, czyli _ tłusty wtorek _ przedstawiciele Związku Narodowego Polskiego - najstarszej i największej organizacji polonijnej w USA - rozdawali w Chicago pączki.

_ - W tłusty wtorek chcemy Amerykanom pokazać, że mamy też polską tradycję _ - powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula.

W sumie rozdano w ten sposób około tysiąca tych polskich słodkości, nawiązujących do obchodzonego niedawno w Polsce tłustego czwartku.

Pączki królowały także w Milwaukee (w stanie Wisconsin, na północ od Chicago), gdzie we wtorek obchodzono _ Dzień Pączka _. Szacuje się, że w ostatnim dniu karnawału piekarnie, położone na południowych przedmieściach miasta zamieszkiwanych przez Polonię, przygotowały ponad 140 tys. sztuk tych wypieków. W Milwaukee ponad 60 tys. ludzi przyznaje się do swoich polskich korzeni.

Pączki Day okazale świętuje się także w Hamtramck - polskich przedmieściach Detroit.

W USA tradycyjne ostatki przypadające na ostatni dzień karnawału poprzedzający środę popielcową, nazywane są _ tłustym wtorkiem _ albo - z tradycji francuskiej - _ Mardi Gras _. Najhuczniej _ Mardi Gras _ obchodzi się w Nowym Orleanie, gdzie towarzyszą im kolorowe parady.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: pączki, ameryka, usa, wypieki, organizacje polonijne, promocja, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz