Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Wielka afera z fałszywymi kontrolerami

0
Podziel się:

Kilka milionów euro wyłudzili od pasażerów portugalskich środków transportu
miejskiego fałszywi kontrolerzy biletów.

Portugalia: Wielka afera z fałszywymi kontrolerami
(nicolasnova/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Kilka milionów euro wyłudzili od pasażerów portugalskich środków transportu miejskiego fałszywi kontrolerzy biletów. W ciągu ostatniej dekady pobierali oni opłaty karne od tysięcy osób podróżujących bez ważnego biletu.

Uprawiali ten proceder w autobusach, metrze i w tramwajach w dużych portugalskich miastach, głównie w Lizbonie oraz Porto. W ostatnich latach odnotowano tam również zwiększoną liczbę oszustów podających się za kontrolerów w pociągach podmiejskich.

Działalność oszustów ujawniły władze Krajowego Stowarzyszenia Prywatnych Kontrolerów (ANASP), które we współpracy z portugalską policją oszacowało wstępnie skalę procederu na kilka milionów euro.

Według przewodniczącego tej organizacji Ricardo Vieiry przez ostatnie lata wiele tysięcy osób podróżujących bez biletów zostało zmuszonych do zapłacenia kary _ niewłaściwym osobom _.

_ Prywatni kontrolerzy w środkach komunikacji miejskiej na terenie Portugalii nie mają prawa egzekwować kar finansowych. Pobieranie pieniędzy od gapowiczów nigdy nie jest prowadzone w chwili kontroli, ale dopiero po kilku dniach od zdarzenia. Zajmują się tym wyspecjalizowane spółki, posiadające umowy z przewoźnikami miejskimi _ - powiedział przewodniczący stowarzyszenia kontrolerów.

Ricardo Vieira przyznał, że wyłudzeń pieniędzy od podróżnych dokonywali nie tylko oszuści, ale niekiedy także kontrolerzy z firm mających koncesje na sprawdzanie biletów w środkach transportu miejskiego. Dodał, że w wyniku prowadzonego przez stowarzyszenie dochodzenia ujawniono, iż w niektórych przypadkach nielegalny proceder prowadzony był _ za wiedzą i zgodą _ przedstawicieli władz firm transportowych.

Wysokość kary za nielegalny przejazd środkami transportu miejskiego w Portugalii jest 100 razy większa od wartości biletu. Jego średnia cena za jeden kurs wynosi ok. 2 euro.

Czytaj więcej o sytuacji w Portugalii
Zaskakujące skutki kryzysu w Portugalii Z powodu recesji sprzedaż pieczywa spadła o jedną czwartą.
Rezygnują z autobusów. Jest już za drogo Najboleśniej wzrost cen biletów odczują uczniowie i studenci oraz osoby korzystające z biletów miesięcznych.
ciekawostki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)