Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracodawca może przeglądać prywatną pocztę pracownika

0
Podziel się:

Parlament fiński przyjął kontrowersyjny przepis prawny. Pozwala on pracodawcy kontrolować prywatne e-maile jego pracowników.

Pracodawca może przeglądać prywatną pocztę pracownika
(Simone Van Den Berg/Dreamstime.com)
bFfjOCwl

Parlament fiński przyjął kontrowersyjny przepis prawny, pozwalający pracodawcy częściowo kontrolować elektroniczną prywatną pocztę jego pracowników, wysyłaną w godzinach pracy.

Przepis daje takie uprawnienia kierownictwom firm oraz wyższych uczelni i instytutów badawczych.

Prawo ogranicza się do kontroli tego, kiedy i do kogo poczta jest kierowana. Zabrania natomiast sprawdzania samej treści korespondencji.

bFfjOCwn

Przepis nosi potoczną nazwę Lex Nokia, gdyż właśnie kierownictwo tego koncernu było inicjatorem podobnej regulacji prawnej.

W 2005 roku wykryto, że jeden z pracowników Nokii przekazywał pocztą elektroniczną technologiczne sekrety nowych konstrukcji koncernu do Chin. Nokia groziła, że jeśli podobne prawo nie zostanie przyjęte, koncern opuści Finlandię. Uchwalenie prawa przez parlament nie zakończyło dyskusji na temat Lex Nokia w Finlandii. Już w czwartek protest skierowany do prezydenta kraju i zapowiedź wystąpienia na drogę sądową w tej sprawie ogłosiła jedna z organizacji zajmujących się m.in. _ wolnością w przestrzeni wirtualnej _.

Źródło: Puls Biznesu

bFfjOCwO
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)