Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
06.03.2009 16:10

Pracodawca może przeglądać prywatną pocztę pracownika

Parlament fiński przyjął kontrowersyjny przepis prawny. Pozwala on pracodawcy kontrolować prywatne e-maile jego pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Simone Van Den Berg/Dreamstime.com)

*Parlament fiński przyjął kontrowersyjny przepis prawny, pozwalający pracodawcy częściowo kontrolować elektroniczną prywatną pocztę jego pracowników, wysyłaną w godzinach pracy. *

Przepis daje takie uprawnienia kierownictwom firm oraz wyższych uczelni i instytutów badawczych.

Prawo ogranicza się do kontroli tego, kiedy i do kogo poczta jest kierowana. Zabrania natomiast sprawdzania samej treści korespondencji.

Przepis nosi potoczną nazwę Lex Nokia, gdyż właśnie kierownictwo tego koncernu było inicjatorem podobnej regulacji prawnej.

W 2005 roku wykryto, że jeden z pracowników Nokii przekazywał pocztą elektroniczną technologiczne sekrety nowych konstrukcji koncernu do Chin. Nokia groziła, że jeśli podobne prawo nie zostanie przyjęte, koncern opuści Finlandię. Uchwalenie prawa przez parlament nie zakończyło dyskusji na temat Lex Nokia w Finlandii. Już w czwartek protest skierowany do prezydenta kraju i zapowiedź wystąpienia na drogę sądową w tej sprawie ogłosiła jedna z organizacji zajmujących się m.in. _ wolnością w przestrzeni wirtualnej _.

Źródło: Puls Biznesu

Tagi: prawo, protest, pracy, firm, nokia, parlament, poczta, pracodawcy, przepis, kierownictwo, ciekawostki, styl, e-marketing, strategie, lifestyle
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz